Promocja komiksu o przasnyskich „Mateczkach” w nowych murach starostwa. [FOTO]

W czwartek 6 lutego w nowym budynku starostwa miała miejsce promocja komiksu „Mateczki”, który opowiada o klaryskach kapucynkach z Przasnysza, a w szczególności tej  najbardziej znanej – bł. Marii Teresie Kowalskiej, która w 1941 poniosła męczeńską śmierć w niemieckim obozie w Działdowie.

Przedstawiona w komiksie historia jest opowieścią o życiu wspólnoty przasnyskich sióstr zakonnych podczas II wojny światowej, a przede wszystkim podczas ich pobytu w obozie koncentracyjnym KL Soldau w Działdowie. Autorem scenariusza komiksu jest Wojciech Łowicki, zaś twórcą rysunków – Jacek Przybylski.

Nieco ponad 97 lat temu, 23 stycznia 1923 r., Mieczysława Kowalska przekroczyła furtę klasztoru kapucynek w Przasnyszu. Z tej okazji Muzeum Historyczne wydało wyjątkowy komiks, którego główną bohaterką jest Maria Teresa od Dzieciątka Jezus.

Mieczysława Kowalska urodziła się w 1902 roku w Warszawie, w ateistycznej rodzinie związanej z ruchem komunistycznym. W 1920 r. część jej najbliższej rodziny wyjechała do Związku Sowieckiego. Trzy lata później wstąpiła do zakonu klarysek kapucynek. Przyjęła imię Maria Teresa od Dzieciątka Jezus.

2 kwietnia 1941 roku została aresztowana razem z 35 swoimi współsiostrami z przasnyskiego klasztoru i wywieziona do obozu KL Soldau w Działdowie.

Ciężkie warunki obozowe pogłębiły chorobę płuc, na którą cierpiała zakonnica. Zmarła 25 lipca 1941 roku. Spodziewając się śmierci mówiła, że życie swe poświęca, aby siostry mogły wrócić do Przasnysza. W dwa tygodnie po jej śmierci, niemal w cudowny sposób wszystkie siostry zostały uwolnione.

3 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II beatyfikował ją w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Obóz KL Soldau powstał na przełomie 1939/1940 roku i był miejscem śmierci i męczeństwa wielu Żydów i Polaków, wśród których znalazło się liczne grono duchownych.

Teren obozowy jest obecnie własnością gminy i popada w coraz większą ruinę, część budynku koszarowego uległa zawaleniu. O zachowanie miejsca pamięci apelowała już  Rada Powiatu Przasnyskiego, lokalne środowiska zrzeszające historyków, regionalistów, badaczy i pasjonatów losów naszego powiatu.

Podczas spotkania promocyjnego wysłuchaliśmy prelekcji o. Grzegorza Filipiuka OFM Cup, dyrektora Archiwum Prowincji Kapucynów, który opowiedział o zawiłych losach, które zaprowadziły „Mateczki” do Przasnysza oraz ks. Tomasza Kaczmarka postulatora procesów beatyfikacyjnych błogosławionych 108 męczenników z II wojny światowej, który opowiedział o wyniesieniu do chwały ołtarzy bł. Marii Teresy Kowalskiej.

Jak zdradziła dyrektor Muzeum Historycznego Agnieszka Brykner, jej marzeniem jest, aby w 2023 r. ukazał się komiks „Ojcowie” opowiadający o przasnyskich pasjonistach.

W ramach promocji komiksu w Muzeum Historycznym można zwiedzać dwie wystawy: Bł. Honorat Koźmiński – Kapucyn (do 26 lutego 2020 r.) oraz Soldau – utajony ośrodek zagłady (do 30 marca).

M. Jabłońska

guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
11 miesięcy temu

Fantastyczne wydarzenie, dziekuje muzeum

Martyna
Martyna
11 miesięcy temu

Byłam, mam komiks, fantastyczne wydanie, piekne rysunki…

Mirek
Mirek
11 miesięcy temu

Oby wiecej takich imprez!

Mirek
Mirek
11 miesięcy temu

CUDOWNIE

Basia
Basia
11 miesięcy temu

Super

Marysia
Marysia
11 miesięcy temu

Byłam i jestem zachwycona ! Super komiks, super miejsce, super wykłady. Udało mi się nawet otrzymać autograf razem z rysunkiem pana Jacka Przybylskiego. Więcej takich imprez !!!