Próg na ul. Mostowej w Przasnyszu powstanie? Zlecono już jego wycenę.

Zwalniacz, leżący lub śpiący policjant, sierżant. Nazywamy je różnie, jednak chodzi o próg zwalniający, będący jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczania fantazji drogowych piratów. Część mieszkańców wskazuje na konieczność umieszczenia takiego progu na ul. Mostowej, biegnącej od Rynku do małego ronda. Magistrat sonduje poparcie i wiele wskazuje, że mimo że nie wszyscy będą zadowoleni, próg w tym miejscu powstanie.

Pomysł instalacji progu na Mostowej nie jest nowy. Wybrzmiał już podczas poprzedniej kadencji, kiedy jego budowę postulował radny Piotr Kołakowski. Ówczesny burmistrz Waldemar Trochimiuk sprzeciwił się takiemu rozwiązaniu. Wyznawał bowiem zasadę, że od egzekwowania przepisów jest policja, a instalacja zwalniaczy jest zadaniem kosztownym. Jego zdaniem, aby tą metodą skutecznie uspokoić ruch w mieście, należałoby ich wybudować znacznie więcej. Zasugerował, że jeśli mieszkańcy domagają się budowy progu, dobrym narzędziem pozwalającym na zrealizowanie takiej inwestycji będzie budżet obywatelski.

Oczywiście o ile pomysł uzyskałby akceptację dużej liczby przasnyszan, którzy oddadzą swój głos na taki projekt. O to byłoby jednak trudno, ponieważ progi zwalniające są szczerze nienawidzone przez część kierowców, którzy zwracają uwagę, że nawet przy niewielkiej prędkości niszczą one zawieszenie aut, powodują hałas i duże komplikacje. Te czynniki były m.in. przyczyną usunięcia „leżącego policjanta” z ulicy Słonecznej w Przasnyszu, do której doszło w ostatnim czasie.

Nie oznacza, to, jednak że przasnyski magistrat całkowicie wycofał się z pomysłu ich stosowania. Taką możliwość w przypadku ul. Mostowej rozpatruje burmistrz Łukasz Chrostowski, który za pomocą facebookowego profilu urzędu, testował poparcie dla takiego rozwiązania.

„W ostatnim czasie nasiliły się głosy mieszkańców, żeby w Przasnyszu zamontować nowy próg zwalniający. W związku z faktem, że owe progi mają zawsze podobną liczbę zwolenników co i ich przeciwników — oddajemy pod dyskusję temat dla przasnyszan. Czy na ulicy Mostowej powinniśmy zamontować próg zwalniający?” – pytał urząd miasta w sondzie. Jak dodano, jeśli większość głosów będzie pozytywnych, zwalniacz zostanie zamontowany.

Pod pytaniem znalazło się niemal 140 komentarzy, w których dominowały głosy przeciwne. Co więcej, na znaczne zagrożenie na ul. Mostowej nie wskazują również policyjne statystyki.

W roku 2017 na docinku od Rynku do małego ronda nie odnotowano żadnych zdarzeń drogowych. W roku 2018 doszło tam do jednej kolizji oraz pojedynczego wypadku, w którym ranna została jedna osoba. W roku 2019 na ul. Mostowej zdarzyły się 2 kolizje, ale nikt nie odniósł obrażeń.

Burmistrz skłania się jednak ku wybudowaniu spowalniacza, ale zastosowane rozwiązanie ma być nieco łagodniejsze, niż typowy „leżący policjant”.

– Miasto spełnia swoją zapowiedzianą obietnicę i konsultuje z mieszkańcami różne decyzje. Jednym z przykładów jest kwestia progu zwalniającego na ul. Mostowej. Większość użytkowników Facebooka wypowiedziała się negatywnie, jednak szczegółowo prześledziliśmy różne komentarze i doszliśmy do wniosku, że „przeciwko” są głównie nastolatkowie, a także uczniowie szkół podstawowych. „Za” w dużej mierze wypowiadali się starsi mieszkańcy. Plusem tego typu rozwiązań jest brak „anonimowości”, jaka ma miejsce w sondach. Wziąłem pod uwagę sugestie naszych mieszkańców i doszedłem do wniosku, że „jeśli już” miasto miałoby się zdecydować tę inwestycję, to, zamiast progu zwalniającego lepiej zrobić podwyższenie na przejściu dla pieszych – odparł Łukasz Chrostowski. Jak dodał, zlecił już wycenę takiego rozwiązania.

Doceniamy fakt, że magistrat stara się konsultować swoje decyzje i jest to bezsprzecznie krok w dobrym kierunku. Jesteśmy jednak zdania, że w tej sprawie powinni się wypowiedzieć zwłaszcza mieszkańcy ulicy Mostowej i okoliczni sklepikarze. Dobrze byłoby zapytać o zdanie również przechodniów oraz kierowców, z których wielu parkuje przy tej ulicy. Użytkownicy portali społecznościowych nie stanowią idealnego odzwierciedlenia naszego społeczeństwa. Tymczasem wystarczyłoby skorzystać z pomocy miejskiego gońca, który przeprowadziłby prościutką ankietę, testującą nastroje wśród rzeczywistych użytkowników drogi. Przeprowadzenie badań w terenie nie wymaga znacznych nakładów pracy. W konsultacjach warto wykorzystać również wiedzę przasnyskiej drogówki, która ma rozległe dane i statystyki dotyczące  nadmiernej prędkości na naszych ulicach.

Zatem i my zapytamy naszych Czytelników, jak zapatrują się na powstanie progu na ul. Mostowej. Warto pomyśleć o tej oraz innych lokalizacjach? A może budowa utrudniających ruch spowalniaczy jest niepotrzebna?

M. Jabłońska


guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
1 rok temu

Boszzzz. Burmistrz pytał o to na facebooku? Ten urząd to jak przedszkole się robi. Poza tym ludzie byli na nie. Jaki sens ma pytanie jak i tak po swojemu się zrobi.

Adam
Adam
odpowiada  Kasia
1 rok temu

Wybierzcie młodego mówili. On wie co dla młodych dobre. Pewnie że wie. Don vasyl , kaczkomat i lajfiki na fejsbuku

Konrad
Konrad
1 rok temu

Będą go szybko rozmontowywac do czasu kiedy ktoś uszkodzi zawieszenie. Taka sama sytuacja będzie jak w Lesznie . Tam zapomnieli znaków zabrać

Jooooo
Jooooo
odpowiada  Konrad
1 rok temu

O ile wiem to w Lesznie został zabrany do remontu a nie usunięty.

Konrad
Konrad
odpowiada  Jooooo
1 rok temu

Czemu piszesz nieprawde

Jooooo
Jooooo
1 rok temu

W tym miejscu jest to jak najbardziej wskazane. Skończyłyby się popisy młodziaków, którzy nie zważają na panujące ograniczenia. Tam chodzą małe dzieci, zwłaszcza latem…na pewno poprawiłoby się bezpieczeństwo

Jan
Jan
1 rok temu

A nie lepiej przygłupów mandatami karać? Budżet się wzbogaci….

Marek
Marek
odpowiada  Jan
1 rok temu

Ale po co ? Będzie kolejna mocna inwestycja miejska 😀 Leżący policjant!

Ala
Ala
1 rok temu

Wystarczy wieczorem posiedzieć w Rynku i popatrzeć jak jeżdżą sobie w kółko niczym po arenie w cyrku,a jak pojawia si się Policja to się rozjezdzaja.A jak sobie,jeden z drugim uszkodzi
samochód to na przyszłość będzie wiedział do czego służy.