Prelekcje w Bogatem, Lesznie i Nowej Krepie

W dniach 27-28 listopada w trzech gimnazjach: Bogate, Leszno i Nowa Krępa odbyły się prelekcje Pani Teresy Kaczorowskiej na temat Józefa Narzymskiego – pisarza, publicysty, działacza niepodległościowego, ostatniego właściciela majątku Bogate.
Prelegentka jest doktorem nauk humanistycznych, autorką wielu książek, artykułów prasowych i publikacji naukowych. Ostatnia książka pt. „Karmazyn wykołysany na aksamicie” poświęcona jest Józefowi Narzymskiemu, jego życiu i twórczości oraz zaangażowaniu w służbę dla polskiej sprawy narodowej. Uczestniczył w manifestacjach patriotycznych, działał na najwyższych szczeblach władzy największego zrywu niepodległościowego jakim było powstanie styczniowe.
Prelekcja przybliżyła młodzieży postać i twórczość ciekawego a mało znanego, nawet w gminie Przasnysz, a cenionego w swojej epoce pisarza.

Prelekcje zorganizowano w ramach zadania publicznego pn. ,,Upowszechnianie dziedzictwa kulturowego i tradycji poprzez organizację imprez związanych z rocznicami historycznymi, znanymi postaciami z terenu gminy oraz lokalnymi tradycjami”, realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz, współfinansowanego ze środków Gminy Przasnysz.


Ilona Bojarska


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments