Pracownik opiekuje się dzieckiem, starostwo powiatowe nie założy nam profilu zaufanego.

1 kwietnia w związku z pandemią koronawirusa wielu mieszkańców powiatu przasnyskiego otrzymało miesięczne wypowiedzenie z pracy. Z początkiem maja rozpoczną rejestrowanie się w Powiatowym Urzędzie Pracy, jako osoby bezrobotne. Chcąc to wykonać bez kontaktu osobistego, potrzebne jest założenie profilu zaufanego.

 

To też spowodowało kontakt zbulwersowanych mieszkańców z naszą redakcją, którzy chcieli to uczynić poprzez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

– Ciągle tylko słyszymy o koronawirusie, ale ludzie pracują, czy w sklepach, szpitalach i wielu innych miejscach. Kto ma jeszcze pracę, to się cieszy. Wielu z nas ją straciło. Nie dość, że życie wali się nam na głowy. Mamy rodziny na utrzymaniach, brak żadnych innych możliwości w obecnej sytuacji kraju, to jeszcze chcąc założyć profil zaufany, aby normalnie się zarejestrować w „pośredniaku” jest problem. Starostwo miało być takie przyjazne dla obywatela, zdjęcia przewijaków, a problem z przyjęciem petenta. Wirus będzie trwał pół roku, to starostwo pół roku nie wpuści żadnego petenta? Wszędzie już przyjmują – mówi Paweł, zbulwersowany przasnyszanin.

 

Starostwo nie założy profilu zaufanego?

Takich osób jest dużo, dlatego skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Krzysztofem Bieńkowskim, starostą przasnyskim, który wyjaśnił, że petenci mogą zakładać profile zaufane również w innych urzędach i instytucjach.

– Profil zaufany można założyć w każdym banku. Starostwo nie jest jedynym urzędem, gdzie można potwierdzić profil zaufany. U nas pracownik potwierdzający profil zaufany miał opiekę nad dzieckiem i dlatego polecam inne urzędy i bank, gdy nie można w danym momencie, w jednym z urzędów potwierdzić tego profilu. Gdy tylko ograniczenia w funkcjonowaniu szkół zniknął, pracownicy będą mogli  wrócić do normalnej pracy. Obecnie profil trzeba sobie wyrobić w innych, dostępnych miejscach – skomentował starosta.

 

Pomysł rządu

W związku z projektem nowej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze zwalczaniem skutków koronawirusa pojawiła się propozycja, aby tworzyć tymczasowe profile zaufania, które będą dostępne przez trzy miesiące. Będą wprowadzone ograniczenia. Na przykład nie złożymy za jego pośrednictwem wniosku o nowy dowód osobisty. Ma to ograniczyć pole manewru dla oszustów. Procedura powstania profilu będzie odbywać się na podstawie telekonferencji petenta i urzędnika. Osoba zakładająca profil będzie musiała podczas trwania rozmowy, okazać dokument tożsamości, nastąpi porównanie wizerunku wnioskodawcy ze zdjęciem, które znajduje się w krajowym Rejestrze Dowodów Osobistych.

w.b.


 

guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bloo
bloo
10 miesięcy temu

W każdym mieście jest wiele punktów, gdzie można potwierdzić profil zaufany. Nudzi się komuś…

dekalb
dekalb
10 miesięcy temu
odpowiada  bloo

To może byś się podzielił tą wiadomością gdzie w Przasnyszu można potwierdzić profil zaufany oprócz banku PKO bo nie każdy ma tam konto,i zamkniętego Urzędu Skarbowego—a stwierdzenie pana starosty że w każdym banku- to dobre to powodzenia życzę np w BN Paribas,Getin banku ,spółdzielczych.Pan starosta żyje chyba we własnym bajkowym świecie

Ja znajoma
Ja znajoma
10 miesięcy temu
odpowiada  dekalb

To miej pretensję do banków że nie możesz założyć profilu a nie czepiasz się starostwa

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
10 miesięcy temu
odpowiada  Ja znajoma

Banki niech sobie robią co chcą. To prywatne firmy.
Natomiast urząd jest finansowany z naszych podatków. Więc niech pokombinują jak obsługiwać petentów, a nie zrobili sobie wakacje na koszt podatników.

Adpi
Adpi
10 miesięcy temu

Panie kasjerki w sklepach obsługują a w urzędach to co wakacje .

Monika
Monika
10 miesięcy temu
odpowiada  dekalb

Millenium

Krystian
Krystian
10 miesięcy temu
odpowiada  dekalb

W ZUS-ie można bez problemu