Poznaj ryzyko zgonu z powodu COVID -19. Polscy naukowcy udostępnili kalkulator.

Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 w dużym stopniu zależy od stylu życia i chorób z nim związanych. Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni wraz z lekarzami i epidemiologami stworzyli narzędzie pozwalające w prosty sposób oszacować ryzyko śmierci wywołanej koronawirusem. Kalkulator jest darmowy i dostępny w internecie.

 

Kalkulator analizuje wiek, płeć oraz obecność czterech kluczowych chorób współistniejących: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nowotworów, choroby sercowo-naczyniowej.

– Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny – najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1% przypadków śmiertelnych COVID-19 – mówi dr hab. n. med. Piotr Bandosz, główny twórca kalkulatora. – Kalkulator wyraźnie pokazuje nam taką zależność i to jest jego największa wartość – dodaje.

 

– Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych – dodaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, lekarz  i naukowiec, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

 

Kalkulator  udostępniony jest na stronie https://vika.life/calculator


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Syn Zenka
Syn Zenka
8 miesięcy temu

Teraz czekam na kalkulator przewidywania sraczki