„Pożegnanie bohatera” – relacja z ostatniej drogi porucznika Stanisława Budnego.

Wczoraj, 7 stycznia 2021 roku w kościele parafialnym w Czernicach Borowych odbyła się uroczystość pogrzebowa żołnierza Armii Krajowej – porucznika Stanisława Budnego.

 

W ostatniej drodze towarzyszyli mu żołnierze 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. W imieniu Dowódcy – płk dypl. Bogusława Postka list intencyjny odczytał rzecznik prasowy – por. Arkadiusz Michalski.

„Szanowni Państwo, w dniu dzisiejszym żegnamy ś.p. porucznika Stanisława BUDNEGO pseudonim KOMAR. Jest to postać niezwykle barwna, która zapisała się na zawsze w annałach naszej historii. Jestem tym faktem szczególnie wzruszony ponieważ por. Stanisław Budny był jednym z ostatnich, z terenu Garnizonu Przasnysz świadków tamtych wydarzeń. Kilka lat temu osobiście miałem zaszczyt go poznać i zapamiętałem, jako wielkiego patriotę. Był człowiekiem szalenie uczciwym i honorowym. Całe swoje lata młodości poświęcił walce o wolność. Należał do miejscowych struktur Armii Krajowej, wspierając oddziały leśne. Szczególnie zaangażowany w działalność konspiracyjną, w której piastował stanowisko łącznika. Po II wojnie światowej uczestnik zbrojnego oporu wobec władzy komunistycznej. Ściśle związany z aktywnością oddziałów Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ, zktórym się przyjaźnił i również ukrywał we własnym domostwie. Z całą pewnością stwierdzam, że dla Ś. P. porucznika Stanisława Budnego nadrzędną wartością była służba drugiemu człowiekowi, społeczeństwu i naszej ojczyźnie. Do końca swoich dni dbał o to, aby etos bezinteresownej służby żołnierzy Armii Krajowej był obecny we współczesnym życiu naszej małej, lokalnej Ojczyzny. Piastując funkcję prezesa Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów politycznych wCzernicach Borowych wielokrotnie udowodnił, że dla pokolenia, które doświadczyło ogromnego cierpienia II Wojny Światowej i walczyło dla Polski nie istniały słowa: Nie Mogę.. Nie Potrafię.. Nie Chce Mi Się.. Może Jutro..

Życzę wszystkim, żeby godna naśladowania postawa porucznika Stanisława BUDNEGO była dla nas świadectwem szacunku do historii, a słowa Bóg, Honor iOjczyzna stanowiły najwyższą wartość. Pozostaniesz w naszej pamięci i sercach, jako wzór patriotyzmu, człowieczeństwa i niezłomności, gdyż jak mawiał nasz wspaniały rodak – papież Jan Paweł II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi.”

Panie Poruczniku! Dziękuję za to, że pozwoliłeś poznać nam Twoją niezwykłą osobę i proszę jednocześnie, abyś ponownie został przyjęty w szeregi swojego niezwyciężonego oddziału! Cześć Jego Pamięci!”

Por. Stanisław Budny ps. KOMAR urodził się 1 sierpnia 1927 roku we wsi Żebry-Kordy koło Przasnysza. Był jednym z bohaterów partyzantki antykomunistycznej. Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej i Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.


Źródło 2ORel
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments