Powiat Przasnysz z tv cyfrową od 17 czerwca 2013 r.

Dekoder* zewnętrzny lub wbudowany w odbiornik oraz sprawna antena są warunkiem odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Umożliwią oglądanie większej liczby programów, z lepszym obrazem i dźwiękiem. Czerwcowy etap wyłączenia tv analogowej obejmie łącznie 177 gmin, w tym Przasnysz, Ciechanów, Płock, Siedlce oraz Radom. Nadajniki cyfrowe włączone zostaną o godzinie 5.00.

Do przejścia na sygnał cyfrowy muszą się przygotować dwie grupy abonentów telewizji. Mieszkańcy odbierający sygnał przez indywidualną antenę telewizyjną powinni sprawdzić czy ich telewizor ma wbudowany dekoder MPEG-4 (wmontowany w telewizory nowego typu). Jeśli nie ma takiego dekodera, należy go dokupić i podłączyć zgodnie z instrukcją do swojego odbiornika. Zmiany czekają także osoby odbierające sygnał za pomocą antenowych instalacji zbiorowych (np. w budynkach wielorodzinnych) – obowiązek ich modernizacji lub wymiany spoczywa na zarządcach lub właścicielach budynków. Abonenci korzystający z sieci kablowych oraz platform satelitarnych nie muszą przygotowywać swoich telewizorów do zmiany sygnału. Zadba o to operator.

Nadajniki analogowe, które tego dnia ulegną wyłączeniu to: Płock/Rachocin, Ciechanów/Monte Cassino oraz Siedlce/Łosice. Mieszkańcy terenów objętych kolejnym etapem wyłączeń, mogą w zależności od odległości od nadajnika w województwie mazowieckim kierować swoje anteny na te poza Mazowszem: Dęblinie, Lublinie, Olsztynie, Kielcach i Opocznie. Wszystkie rozpoczną nadawanie cyfrowe o 5.00. Przerwa w nadawaniu sygnału telewizyjnego spowodowana jest pracami technicznymi. Po włączeniu sygnału cyfrowego należy przestroić telewizor, czyli na nowo wyszukać programy.

Warto sprawdzić czy używana obecnie antena jest prawidłowa – przez telegazetę TVP2 (strona 791). Jeśli wyświetlany obraz nie jest poprawny, antena wymaga prawdopodobnie naprawy lub wymiany. Nie zaleca się stosowania anten ze wzmacniaczami z zasilaniem elektrycznym – mogą zniekształcać lub zakłócać sygnał cyfrowy. Dopuszcza się stosowanie anteny pokojowej pod warunkiem, że mieszkamy blisko nadajnika. Im dalej od nadajnika, tym antena powinna być wyżej zainstalowana i bardziej zaawansowana technicznie. Najlepszy odbiór zapewniają anteny kierunkowe.

Pomoc harcerzy i OSP. Chorągiew Mazowiecka ZHP oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych pomagają w dostosowaniu telewizorów i anten do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Pomocy należy szukać w najbliższej jednostce bądź hufcu. W pomoc mieszkańcom zaangażowały się także szkoły techniczne z regionu radomskiego: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Iłży przy ul. Błazińskiej 5, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu przy ul. Limanowskiego 26/30 oraz Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu przy ul. Sadkowskiej 19. W tej placówce uczniowie w godzinach 8.00 – 11.00 będą dodatkowo w poniedziałek prowadzić dyżur telefoniczny (48) 344 87 04 oraz pomoc techniczną na miejscu w szkole – sala 110.

Pomiary sygnału naziemnej telewizji cyfrowej wykonane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej potwierdziły, że mieszkańcy terenów objętych wyłączeniem, którzy odbierają sygnał z wyłączanych stacji nie będą mieć problemu z odbiorem sygnału cyfrowego. Wyjątek stanowi miasto i gmina Ostrów Mazowiecka, w której w miejscowościach Podborze, Ugniewo, Stare Lubiejewo oraz w Pałapusie Szlacheckim sygnał telewizji pojawi się jednak dopiero 17 czerwca o godzinie 8.00. Wówczas uruchomiona zostanie stacja doświetlająca sygnał cyfrowy w Ostrowi Mazowieckiej/Podborze, która będzie retransmitować sygnał z nadajnika w Siedlcach. Do tego czasu, odbiór telewizji będzie potencjalnie możliwy dzięki nakierowaniu anteny na stację główną w Olszynie lub Różanie. Po włączeniu stacji doświetlającej, w celu polepszenia obrazu, należy antenę skierować właśnie na ten nadajnik. Uruchomienie stacji doświetlającej jest konieczne i pozwoli mieszkańcom odbierać lepszy, mocniejszy sygnał telewizji.

Gdyby po odpowiednim przygotowaniu telewizora i anteny, sygnał telewizji był zakłócany, zanikał lub w ogóle się nie pojawił, należy to zgłosić do delegatury UKE w Warszawie tel. (22) 622 73 99.

Programy z naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie w naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 21 programów**, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (MUX). Naziemna telewizja cyfrowa jest bezpłatna (poza obowiązkiem opłaty abonamentu radiowo telewizyjnego). Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy do 31 lipca 2013 r. Dodatkowe informacje o sygnale cyfrowym można uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 007 788 oraz odwiedzając strony internetowe: www.cyfryzacja.gov.pl i www.mazowieckie.pl (baner „Naziemna telewizja cyfrowa”).


*STB (Set Top-Box) czyli dekoder.
** MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV; MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6; MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Wykaz gmin, które 17 czerwca 2013 roku utracą sygnał analogowy


 

Mazowiecki Urząd Wojewódzki


 

Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...
error: ZAKAZ KOPIOWANIA!!!!
UA-36485488-1