POWIAT PRZASNYSKI ZNOWU NA NAJWYŻSZYM PODIUM W POLSCE!

W dniach 31 maja – 1 czerwca w Ossie odbył się jubileuszowy, XX zjazd Związku Powiatów Polskich. Zjazd obfitował w debaty nad polityką społeczną i gospodarczą Polski. W spotkaniu wzięło udział prawie 300 starostów z całej Polski. Obecni byli również ministrowie z kancelarii prezydenta RP i rządu, a także przedstawiciele Sejmu oraz reprezentanci Związku Powiatów Niemieckich. Podczas Zjazdu starosta przasnyski Zenon Szczepankowski odebrał statuetkę i list gratulacyjny za zajęcie przez starosto powiatowe I miejsca w Polsce w prowadzonym przez ZPP rankingu powiatów.

Postulaty starostów

Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski prezentował postulaty starostów w zakresie tworzonej ustawy o rozwoju regionalnym oraz w odniesieniu do trwających prac nad ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym. Inni starostowie przedstawiali postulaty zmian w ustawie o finansach publicznych, zamówieniach publicznych, finansach samorządowych, o opiece zdrowotnej, o pomocy społecznej. Poruszano też inne tematy, w tym najbardziej drażliwy dot. redukcji ilości powiatów.

Wyniki Rankingu Polskich Powiatów

Na zjeździe był też moment przedstawienia rankingu powiatów polskich, które na bazie 91 kryteriów mających charakter obiektywny (np. inwestycje), ale także subiektywnych (np. ocena skuteczności promocji powiatów i gmin) zostały uznane za najlepiej zarządzane w Polsce.

Kategorię powiaty do 60 tys. mieszkańców wygrały:

  1. Powiat przasnyski, honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd,
  2. Powiat drawski,
  3. Powiat gołdapski,
  4. Powiat augustowski,
  5. Powiat bielski (woj. podlaskie),
  6. Powiat ostrzeszowski,
  7. Powiat świdwiński,
  8. Powiat lubański,
  9. Powiat hajnowski,
  10. Powiat elbląski.

Starosta: to zasługa pracowników

Starosta przasnyski, jak zawsze skromnie i ciepło, skomentował I miejsce powiatu przasnyskiego jako wynik ciężkiej i profesjonalnej pracy całej zespolonej administracji powiatowej. Wskazał zwłaszcza na starostwo, powiatowy zarząd dróg, szpital, pomoc społeczną, służby, inspekcje i straże.

Zainteresowanie powiatem

Zarówno goście, jak i gospodarze zjazdu, starostowie z całej Polski, bardzo interesowali się sukcesami powiatu przasnyskiego, który od kilkunastu lat w sposób nie przerwany zajmuje czołowe miejsca w rankingach gospodarności i zarządzania. Projekty, które realizuje powiat przasnyski uważane są za najbardziej innowacyjne i nie osiągalne dla większości samorządów.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora
Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska


Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...