Powiat przasnyski walczy z koronawirusem. Problem w szpitalu i szkołach.

W niedzielę przasnyski Sanepid poinformował o nagłym wzroście zakażeń w naszym powiecie. Ogniska znajdują się w szpitalu, pojedyncze przypadki zakażeń dotyczą również placówek szkolnych. Do tego dochodzi ognisko weselne. W ślubnej imprezie brali udział goście z powiatu przasnyskiego i makowskiego, reszta to rozproszone przypadki. Sanepid ocenia sytuację jako trudną. Tzw. dochodzenie epidemiologiczne pochłania ogromną ilość czasu, a sytuacja może być rozwojowa.

 

– Na chwilę obecną mamy dwa ogniska szpitalne – jedno (na oddziale wewnętrznym) powoli wygasa, pracownicy sukcesywnie wracają do pracy, ale jeszcze niektórzy przebywają w izolacji. Drugie ognisko to oddział rehabilitacji. Tutaj zakażonych jest na chwilę obecną 31 osób, z tym że ta liczba nie odnosi się tylko do pracowników szpitala i pacjentów, ale także rodzin i domowników osób zakażonych – mówi Maria Śliwińska dyrektor przasnyskiego Sanepidu.

Jak udało nam się dowiedzieć, dziś od rana kolejni lekarze kierowani są na testy, bo dużo osób dzwoni z objawami mogącymi wskazywać na COVID-19. To niestety oznacza, że sytuacja może być rozwojowa, a w Sanepidzie „jest jak na wojnie”.

Koronawirus zdestabilizował również funkcjonowanie Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu, gdzie na kwarantannie znajduje się 13 nauczycieli. U jednego dziecka stwierdzono zakażenie, w związku z tym uczniowie jednej z czwartych klas trafili na kwarantannę, a wraz z nimi wszyscy domownicy. Kwarantanna i nauczanie zdalne potrwa od dziś do piątku – 16 października. Reszta klas uczy się stacjonarnie, ale ze względu na nieobecność 13 członków kadry nauczycielskiej dyrektor Arkadiusz Siejka zatwierdził tymczasowy plan lekcji, który będzie obowiązywał w najbliższym tygodniu. Nauczyciele, którzy są na kwarantannie, w ramach swoich przedmiotów prowadzą lekcje zdalne.

Pewne perturbacje spotkały również Szkołę Podstawową im. Św. Stanisława Kostki w Lesznie. Dyrekcja placówki poinformowała, że w dniu 12 października 2020 roku zajęcia dla uczniów klasy I będą odbywały się zdalnie. Pozostali uczniowie mają tradycyjną formę kształcenia, ucząc się stacjonarnie. Powodem zamieszania jest dodatni wynik u jednej nauczycielek placówki, która przebywała na zwolnieniu lekarskim, a do ewentualnego ryzykownego kontaktu mogło dojść jedynie 2 października. Powiatowy Inspektor Sanitarny orzekł, że kwarantannę zarządzi ze względów ostrożnościowych i zakończy się ona dziś po północy. Od jutra uczniowie wrócą do normalnej nauki.

 

Zmiany w funkcjonowaniu obejmą również Szkołę Podstawową w Nowej Krępie, gdzie dodatni wynik testu uzyskała jedna z nauczycielek. Ze względu na fakt, że w placówce uczy się niewielka liczba uczniów, Sanepid rozważa czasowe zamknięcie szkoły dla nauki stacjonarnej, ale rozpatrywany jest także wariant hybrydowy. Służby sanitarne wraz z dyrekcją szkoły są na etapie podejmowania decyzji w tej sprawie.

 

W niedzielę Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przasnyszu poinformował, że liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie wynosi 173, zaś ostatniej doby zwiększyła się o 29. Nie inaczej było w przypadku osób aktualnie objętych kwarantanną domową, w niedzielę przybyło ich 276. Na terenie powiatu w kwarantannie przebywało 455 osób, a 77 uznano za ozdrowieńców.

Najnowsze – poniedziałkowe – dane epidemiologiczne opublikujemy już wkrótce.

 

M. Jabłońska


 

guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawy
Ciekawy
16 dni temu

Powodem zamieszkania jest dodatni wynik u jednej nauczycielek placówki, która przebywała na zwolnieniu lekarskim, a do ewentualnego ryzykownego kontaktu mogło dojść jedynie 2 października.

ate
ate
odpowiada  Ciekawy
16 dni temu

Ten przypadek nie dotyczy Przasnysza,co żle przeczytałeś albo usłyszałeś.

Paweł
Paweł
16 dni temu

Jak się sieje panikę, bo ktoś jest bezobjawowo zakażony wirusem to nie ma co się dziwić. Skończcie już z tym cyrkiem,z testowaniem ludzi bezobjawowych,z wysyłaniem ludzi na kwarantannę.

Antoni Krakus
Antoni Krakus
16 dni temu

Ktoś miał przynajmniej katar czy bezobjawowo?

Przemek
Przemek
odpowiada  Antoni Krakus
15 dni temu

przecież napisali że dzwonią z objawami

dekalb
dekalb
16 dni temu

Chyba pisze jak wół że dźwonią ludzie z OBJAWAMI wskazującymi na covid

Ait
Ait
odpowiada  dekalb
16 dni temu

Ból głowy, ból gardła, ból brzucha, bóle kostno-stawowe, katar, gorączka, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, biegunka to są objawy też wielu innych chorób

Beata
Beata
odpowiada  Ait
16 dni temu

Dlatego są testy

Waldi
Waldi
16 dni temu

jestem ciekaw dlaczego szpital jest otwarty wszystkie poradnie tez a w szpitalu maja wirusa, nie lepiej byłoby zamknąc na jakis czas te przychodnie odkazyc i byłoby po wszystkim?