Powiat przasnyski walczy z koronawirusem. Problem w szpitalu i szkołach.

W niedzielę przasnyski Sanepid poinformował o nagłym wzroście zakażeń w naszym powiecie. Ogniska znajdują się w szpitalu, pojedyncze przypadki zakażeń dotyczą również placówek szkolnych. Do tego dochodzi ognisko weselne. W ślubnej imprezie brali udział goście z powiatu przasnyskiego i makowskiego, reszta to rozproszone przypadki. Sanepid ocenia sytuację jako trudną. Tzw. dochodzenie epidemiologiczne pochłania ogromną ilość czasu, a sytuacja może być rozwojowa.

 

– Na chwilę obecną mamy dwa ogniska szpitalne – jedno (na oddziale wewnętrznym) powoli wygasa, pracownicy sukcesywnie wracają do pracy, ale jeszcze niektórzy przebywają w izolacji. Drugie ognisko to oddział rehabilitacji. Tutaj zakażonych jest na chwilę obecną 31 osób, z tym że ta liczba nie odnosi się tylko do pracowników szpitala i pacjentów, ale także rodzin i domowników osób zakażonych – mówi Maria Śliwińska dyrektor przasnyskiego Sanepidu.

Jak udało nam się dowiedzieć, dziś od rana kolejni lekarze kierowani są na testy, bo dużo osób dzwoni z objawami mogącymi wskazywać na COVID-19. To niestety oznacza, że sytuacja może być rozwojowa, a w Sanepidzie „jest jak na wojnie”.

Koronawirus zdestabilizował również funkcjonowanie Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu, gdzie na kwarantannie znajduje się 13 nauczycieli. U jednego dziecka stwierdzono zakażenie, w związku z tym uczniowie jednej z czwartych klas trafili na kwarantannę, a wraz z nimi wszyscy domownicy. Kwarantanna i nauczanie zdalne potrwa od dziś do piątku – 16 października. Reszta klas uczy się stacjonarnie, ale ze względu na nieobecność 13 członków kadry nauczycielskiej dyrektor Arkadiusz Siejka zatwierdził tymczasowy plan lekcji, który będzie obowiązywał w najbliższym tygodniu. Nauczyciele, którzy są na kwarantannie, w ramach swoich przedmiotów prowadzą lekcje zdalne.

Pewne perturbacje spotkały również Szkołę Podstawową im. Św. Stanisława Kostki w Lesznie. Dyrekcja placówki poinformowała, że w dniu 12 października 2020 roku zajęcia dla uczniów klasy I będą odbywały się zdalnie. Pozostali uczniowie mają tradycyjną formę kształcenia, ucząc się stacjonarnie. Powodem zamieszania jest dodatni wynik u jednej nauczycielek placówki, która przebywała na zwolnieniu lekarskim, a do ewentualnego ryzykownego kontaktu mogło dojść jedynie 2 października. Powiatowy Inspektor Sanitarny orzekł, że kwarantannę zarządzi ze względów ostrożnościowych i zakończy się ona dziś po północy. Od jutra uczniowie wrócą do normalnej nauki.

 

Zmiany w funkcjonowaniu obejmą również Szkołę Podstawową w Nowej Krępie, gdzie dodatni wynik testu uzyskała jedna z nauczycielek. Ze względu na fakt, że w placówce uczy się niewielka liczba uczniów, Sanepid rozważa czasowe zamknięcie szkoły dla nauki stacjonarnej, ale rozpatrywany jest także wariant hybrydowy. Służby sanitarne wraz z dyrekcją szkoły są na etapie podejmowania decyzji w tej sprawie.

 

W niedzielę Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przasnyszu poinformował, że liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie wynosi 173, zaś ostatniej doby zwiększyła się o 29. Nie inaczej było w przypadku osób aktualnie objętych kwarantanną domową, w niedzielę przybyło ich 276. Na terenie powiatu w kwarantannie przebywało 455 osób, a 77 uznano za ozdrowieńców.

Najnowsze – poniedziałkowe – dane epidemiologiczne opublikujemy już wkrótce.

 

M. Jabłońska


 

guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawy
Ciekawy
3 miesięcy temu

Powodem zamieszkania jest dodatni wynik u jednej nauczycielek placówki, która przebywała na zwolnieniu lekarskim, a do ewentualnego ryzykownego kontaktu mogło dojść jedynie 2 października.

ate
ate
3 miesięcy temu
odpowiada  Ciekawy

Ten przypadek nie dotyczy Przasnysza,co żle przeczytałeś albo usłyszałeś.

Paweł
Paweł
3 miesięcy temu

Jak się sieje panikę, bo ktoś jest bezobjawowo zakażony wirusem to nie ma co się dziwić. Skończcie już z tym cyrkiem,z testowaniem ludzi bezobjawowych,z wysyłaniem ludzi na kwarantannę.

Antoni Krakus
Antoni Krakus
3 miesięcy temu

Ktoś miał przynajmniej katar czy bezobjawowo?

Przemek
Przemek
3 miesięcy temu
odpowiada  Antoni Krakus

przecież napisali że dzwonią z objawami

dekalb
dekalb
3 miesięcy temu

Chyba pisze jak wół że dźwonią ludzie z OBJAWAMI wskazującymi na covid

Ait
Ait
3 miesięcy temu
odpowiada  dekalb

Ból głowy, ból gardła, ból brzucha, bóle kostno-stawowe, katar, gorączka, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, biegunka to są objawy też wielu innych chorób

Beata
Beata
3 miesięcy temu
odpowiada  Ait

Dlatego są testy

Waldi
Waldi
3 miesięcy temu

jestem ciekaw dlaczego szpital jest otwarty wszystkie poradnie tez a w szpitalu maja wirusa, nie lepiej byłoby zamknąc na jakis czas te przychodnie odkazyc i byłoby po wszystkim?