Powiat przasnyski rusza ze swoim budżetem obywatelskim. Do rozdysponowania 150 tys. złotych.

Mieszkańcy każdej gminy powiatu przasnyskiego będą mieli realny wpływ na inwestycje w swoim najbliższym otoczeniu. Starostwo rusza bowiem z budżetem obywatelskim. Na razie do rozdysponowania będzie kwota 150.000 złotych.

 

A to wszystko za sprawą uchwały podjętej na XXV Sesji Rady Powiatu Przasnyskiego w kwestii budżetu obywatelskiego. I choć już wcześniej radni podejmowali uchwały w tej sprawie, to jej ostateczna wersja zawiera możliwość głosowania internetowego i uruchamia już procedury. Pozwoli to w przyszłym roku realizować projekty, które narodziły się już dziś w głowach mieszkańców powiatu przasnyskiego.

 

Budżet obywatelski zwany również partycypacyjnym jest inicjatywą stworzoną dla mieszkańców miast i gmin. Jednak coraz częściej po tę formę wsparciasięgają również samorządy powiatowe, co znacząco wzmacnia poczucie przynależności obywateli do lokalnej społeczności. Wstępnie proponowane środki zostały podzielone na dwie pule: pula powiatowa w wysokości 80.000 zł oraz pozostałe 70.000 podzielone zostały na 7 gmin proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

– Po rozpoczęciu procedury naboru propozycji do realizacji budżetu obywatelskiego spodziewamy się szeregu pomysłów, zarówno w zakresie budowy czy modernizacji obiektów, jak i realizacji programów społecznych i wydarzeń kulturalnych. Mogą to być badania profilaktyczne, ścieżka edukacyjna, piknik rodzinny z jednym warunkiem: zadania muszą być realizowane na mieniu powiatu. – wyjaśnia starosta Krzysztof Bieńkowski.

Po weryfikacji propozycji zadań nastąpi etap głosowania. A głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy powiatu, również niepełnoletni za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Głosy będzie można przekazać bezpośrednio do urzędu lub zagłosować elektronicznie za pomocą specjalnie do tego celu utworzonej platformy.

Tak więc zgodnie z przyjętym harmonogramem już od 1 października mieszkańcy będą mogli składać propozycje zadań do realizacji. Po ich weryfikacji, wstępnym zakwalifikowaniu czy procedurze odwoławczej w połowie stycznia 2021 roku rozpocznie się głosowanie. Tak więc w połowie pierwszego kwartału przyszłego roku poznamy listę zadań zatwierdzonych do realizacji. Postęp prac związanych z budżetem obywatelskim można śledzić na stronie Starostwa Powiatowego w Przasnyszu lub w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu.


 

Źródło Starostwo Powiatowe
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zenek
Zenek
4 miesięcy temu

W głowach mieszkańców powiatu to lepiej niech się nic nie rodzi bo jak wymyślają to zawsze głupoty! A skoro powiat zebrał taką sumę pieniędzy to niech przekaże je na jeden porządny, mądry cel bo w przeciwnym razie będą to pieniądze wyrzucone w błoto.