Powiat Przasnyski liderem pozyskiwania środków unijnych w Polsce

Podczas odbywającego się w Warszawie  dniach 9-10 października b.r. Samorządowego Forum Kapitału i Finansów powiat przasnyski po raz 8 otrzymał statuetkę Króla Kazimierza Wielkiego za proinwestycyjność oraz dyplom za I miejsce w Polsce w wykorzystaniu funduszy unijnych.

Co roku w październiku specjalistyczny tygodnik ,,Wspólnota” publikuje wyniki statystyk inwestycyjnych i statystyki wykorzystania środków unijnych przez wszystkie samorządy w Polsce za ostatnie trzy lata. Statystyki w formule rankingu opracowywane są na Uniwersytecie Warszawskim w katedrze prof. dra hab. Pawła Swianiewicza na podstawie statystyk GUS i Ministerstwa Finansów. Największym inwestorom samorządowym wręczane są najbardziej pożądane w Polsce statuetki Króla Kazimierza Wielkiego symbolizujące postęp ,,…od Polski drewnianej do murowanej…”. W roku 2013 powiat przasnyski zajął II miejsce w Polsce po powiecie lubelskim, który wysunął się na czoło rankingu po raz pierwszy.
W perspektywie wieloletniej powiat przasnyski od kilkunastu lat zajmuje niekwestionowaną pozycje lidera. Również w statystyce wykorzystywania funduszy unijnych Starostwo Powiatowe w Przasnyszu od 10 lat zajmuje I miejsce w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca.

Mapa - łącznie pozyskane środki z UE w mln zł

Tym niemniej wyniki statystyk dobrze świadczą o pracy naszych samorządowców. Starostwo Powiatowe w Przasnyszu określane jest powszechnie na szczeblu centralnym i wojewódzkim mianem fenomenu sukcesu samorządowego, który jeden z najsłabszych powiatów zmienił w najsprawniejszy samorząd w Polsce, pomimo braku tzw. renty położenia.

Ranking za 10- lat nie pozostawia złudzeń - powiatPrzasnyski jest mistrzem kraju w pozyskiwaniu środkó unijnych (1) Ranking za 10- lat nie pozostawia złudzeń - Powiat Przasnyski jest mistrzem krarju w pozyskiwaniu środkó unijnych (6) Starosta Przasnyski Zenon Sczepankowski odbiera nagrodę dla najbardziej proinwesycyjnego powiatu w Polsce Rannking Wspólnory

 

Sławomir Czaplicki

                                                                                                                                                             Kierownik

Referatu Rozwoju Gospodarczego,

Promocji i Rynku Pracy

Rzecznik Prasowy


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments