Ponad 765 tys. zł trafi z budżetu Mazowsza do powiatu przasnyskiego.

Gminy z powiatu przasnyskiego otrzymają ponad 765 tys. zł dofinansowania na OSP, ochronę powietrza, pracownie językowe i obiekty sportowe. Dziś umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz beneficjenci z powiatu przasnyskiego. W spotkaniu wziął również udział radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

 – Już po raz kolejny pomagamy lokalnym samorządom w realizacji ważnych dla mieszkańców inwestycji, na które w budżetach zabrakło już środków. Dodatkowe fundusze na rozwój mazowieckich gmin to nasza odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Dziś podpisaliśmy umowy na wsparcie dla sołectw, dla OSP, na  modernizację i budowę obiektów sportowych oraz ochronę środowiska. Dzięki tym programom pomocowym sprawiamy, że nasze województwo rozwija się równomiernie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

To pilotażowy program samorządu województwa mazowieckiego, którego celem jest polepszenie jakości powietrza na Mazowszu. O pomoc mogły ubiegać się gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie. W tegorocznej pierwszej edycji złożonych zostało 119 wniosków. Wsparcie otrzymało 110 projektów. W sumie na ich realizację z budżetu Mazowsza przeznaczone zostaną 4,8 mln zł. Z powiatu przasnyskiego wsparcie w wysokości  blisko wsparcie w wysokości  blisko 105 tys. zł otrzymają 4 projekty.

Lp.BeneficjentNazwa projektuDofinansowania (zł)
1.Miasto Przasnysz Zakup oczyszczaczy powietrza szansą na zdrowy rozwój dzieci w wieku przedszkolnym42 750,00
2.Miasto Przasnysz Opracowanie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Przasnysza22 500,00
3.Gmina Przasnysz Rewitalizacja terenów zielonych w Bogatem26 730,00
4.Gmina Przasnysz Organizacja akcji edukacyjno-informacyjnej dla mieszkańców gminy Przasnysz w zakresie ochrony powietrza12 950,00

Pomoc Finansowa dla Miast i Gmin na Zakup Sprzętu Przeciwpożarowego i Remont Strażnic

Na Mazowszu jest ok. dwa tysiące jednostek OSP, w których aktywnie działa blisko 75 tys. strażaków. Co roku samorząd Mazowsza wspiera strażaków ochotników przeznaczając środki na zakup sprzętu, wozów strażackich, umundurowania oraz remonty strażnic. W tym roku trafi do nich 10 mln zł. Gminy z powiatu przasnyskiego otrzymają ponad 168 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone m.in.  na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego i sprzętu specjalistycznego  oraz remonty strażnic OSP.

Lp.BeneficjentNazwa projektuDofinansowanie (zł)
1.Gmina Czernice BoroweŚredni samochód ratowniczo-gaśniczy ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym zamontowanym na stałe dla OSP Węgra100 000,00
2.Gmina JednorożecMotopompa dla OSP Ulatowo Pogorzel20 000,00
3.Gmina PrzasnyszZestaw uniwersalnych narzędzi do ratownictwa drogowego dla OSP Bogate18 500,00
4.Gmina Czernice Boroweremont ścian garażu i pomieszczeń socjalnych strażnicy w OSP Czernice Borowe  5 200,00
5.Gmina Krzynowłoga Małaremont dachu strażnicy w OSP Kaki Mroczki 12 400,00
6.Gmina Przasnyszremont podłogi oraz tynków strażnicy w OSP Stara Kępa 12 400,00

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze

W tym roku na remonty i tworzenie nowych obiektów sportowych, samorząd Mazowsza przeznaczył 10 mln zł. Złożonych zostało w sumie 208 wniosków, spośród których 116 zostało dofinansowanych. Z  powiatu przasnyskiego wsparcie trafi do gmin: Jednorożec, Krzynowłoga Mała, Czernice Borowe, Przasnysz oraz miasta Przasnysz.

– Wszyscy mieszkańcy, zarówno w miastach, jak też w małych miejscowościach powinni mieć dostęp do obiektów sportowych. Niestety, często ze względu na ograniczone środki, samorządy lokalne nie mogą sobie pozwolić na tego typu inwestycje. Dlatego tak ważne jest nasze wsparcie – mówi Konrad Wojnarowicz

Lp.BeneficjentNazwa projektuDofinansowanie (zł)
1.Gmina JednorożecPrzebudowa bieżni i boiska sportowego wielofunkcyjnego
w miejscowości Jednorożec
81 000,00
2.Gmina Krzynowłoga MałaZabezpieczenie i wyposażenie ogólnodostępnego boiska
w Krzynowłodze Małej
95 250,00
3.Gmina Czernice BoroweRewitalizacja boiska wielofunkcyjnego
w Czernicach Borowych
67 000,00
4.Miasto PrzasnyszBudowa boiska wielofunkcyjnego przy ulicy Wojskowej w Przasnyszu95 250,00
5.Gmina PrzasnyszModernizacja hali sportowej w Bogatem63 500,00

Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych

5 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy w tym roku na realizację programu wspierającego rozwój placówek oświatowych. Program cieszył się dużym zainteresowaniem. Środki mogą zostać przeznaczone na modernizacje i tworzenie nowych pracowni informatycznych i językowych, zakup sprzętu komputerowego czy oprogramowania. W tym roku w ramach tego działania wpłynęło 252 wnioski, a na dofinansowanie może liczyć 115 beneficjentów z całego Mazowsza. Z powiatu przasnyskiego dofinansowanie o łącznej wartości 90 tys. zł otrzymają dwie gminy – Przasnysz i Czernice Borowe. Dzięki programowi dzieci i młodzież zyskają większy dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych i dydaktycznych, a także będą zdobywać nowe umiejętności.

Lp.BeneficjentNazwa projektuDofinansowanie (zł)
1.Gmina PrzasnyszModernizacja istniejącej pracowni informatycznej w szkole podstawowej im. Św Stanisława Kostki w Lesznie43 000,00
2.Gmina Czernice BoroweUtworzenie pracowni komputerowej w szkole „Nowoczesna pracownia 2019”47 000,00

Źródło mazovia.pl

Skomentuj artykuł

avatar