Pomoc dla Gabrysia

Gabryś przyszedł na świat  17 kwietnia 2009r. Dwa dni później zamiast do domu, został przewieziony do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdyż nie oddał smółki i wymiotował treścią żołądkową.

Mały przeszedł tam trzy operacje (w pierwszym, w drugim i w trzecim tygodniu swego życia). Jednak te nie przyniosły żadnego rezultatu. Po dwu i pół miesięcznym pobycie  w tymże szpitalu, przekazano Gabrysia do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, celem dalszego leczenia.

Tam też, po długich i wyczerpujących badaniach, dziecko przeszło czwartą operację, podczas której usunięto mu jelito cienkie i grube. Okazało się, że urodził się z wadą wrodzoną jelit – chorobą Hirschsprunga (brak zwojów nerwowych w jelitach, dzięki którym spożywany pokarm jest przesuwany z żołądka do odbytu).

Na małym brzuszku chłopiec ma założoną gastrostomię odbarczającą ( przez którą wydalana jest treść żołądkowa), ileostomię (służącą jako wypełnienie brzuszka) oraz jejunostomię (przez którą również jest wydalana płynna treść żołądkowa).

Od urodzenia Gabryś jest żywiony pozajelitowo (dożylnie). Doustnie nie może spożywać żadnych posiłków.

Na stałe ma założony cewnik Broviac, przez który (dożylnie) tłoczona jest za pomocą pompy infuzyjnej mieszanina składników odżywczych, dzięki której mały żyje. Żywienie pozajelitowe podtrzymuje Gabrysia przy życiu, ale go nie chroni. W wyniku żywienia pozajelitowego ulegają wyniszczeniu organy wewnętrzne: wątroba, nerki, żyły stają się niedrożne, może dochodzić do zakażeń krwi (sepsa). Jeżeli nie będzie można karmić Gabrysia dożylnie, konieczny będzie przeszczep jelit.

Obecnie wykonuje się go za granicą. Jest to koszt kilku milionów złotych.

W sumie po pięciomiesięcznym pobycie w obu szpitalach chłopiec po raz pierwszy zobaczył dom.

Mały Gabryś wymaga ciągłego nadzoru mamy, która została przeszkolona do specjalistycznej opieki nad synkiem (żywienie pozajelitowe w warunkach domowych).

W przypadku Gabrysia konieczna jest stała opieka Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.


Więcej informacji na stornie – POMOC DLA GABRYSIA


Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.