Politechnika Warszawska podpisała umowę na budowę laboratoriów na terenie lotniska pod Przasnyszem!

Strefa ekonomiczna pod Przasnyszem miała być szansą na rozwój gospodarczy regionu oraz nowe miejsca pracy. Od lat trwają próby przyciągnięcia tu przedsiębiorców, ale efekty są mizerne. Szansą na wzmocnienie potencjału tego miejsca jest współpraca Powiatu Przasnyskiego z Politechniką Warszawską. Projekt właśnie nabiera rumieńców, ponieważ wchodzi w fazę budowlaną. Znamy szczegóły.

 

21 maja 2020 roku Politechnika Warszawska podpisała umowę z firmą BUDJAFEX na wybudowanie budynku laboratorium systemów bezzałogowych na terenie lotniska w Sierakowie koło Przasnysza. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Terenowy poligon doświadczalno-wdrożeniowy w powiecie przasnyskim” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Powstający budynek laboratorium – kluczowy element projektu – zostanie postawiony na działce bezpośrednio przylegającej do lotniska (płd.-zach.). Umożliwi on prace badawcze naukowcom Politechniki w oparciu o lotniska w Przasnyszu. W nowoczesnym budynku, jaki powstanie w ramach projektu, znajdować się będą profesjonalne laboratoria badawcze oraz najnowocześniejszy sprzęt niezbędny do prowadzania badań nad systemami bezzałogowymi.

Wybudowanie laboratoriów oraz ich wyposażenie w infrastrukturę B+R jest kluczowe dla projektu. Umożliwi efektywne prowadzenie prac badawczych na terenie lotniska, szczególnie tych związanych z lotnictwem, systemami bezzałogowymi, nowoczesnych technologii materiałowych. W planach jest też rozwój alternatywnych napędów, systemów zarządzania lotem i systemów nawigacyjnych jak również projektami na rzecz precyzyjnego rolnictwa.

Obszernie na temat planów  Politechniki Warszawskiej względem naszych terenów informowaliśmy po rozmowie z kierownikiem i koordynatorem projektu dr hab. inż. Robertem Głębockim, profesorem PW, Kierownikiem Zakładu Mechaniki Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej., z którą można zapoznać się tu:

Pod Przasnyszem powstaje Ośrodek Badań Lotniczych Politechniki Warszawskiej. Rozmawiamy z koordynatorem projektu.


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments