Policjanci zatrzymali samochód z licznikiem cofniętym o 150 tys. km.

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci spisują stanu licznika w kontrolowanych pojazdach a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Wczoraj patrol Wydziału Ruchu Drogowego na drodze krajowej nr 9 zatrzymał do kontroli drogowej volkswagena, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość. Kierowca został ukarany mandatem karym za to wykroczenie.

Policjanci realizując czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza, który wynosił 160 tys. km. Następnie funkcjonariusze zweryfikowali pojazd w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów), uzyskując informację, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego wynosił 12 listopada 2019 roku: 310000 km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż w 2019 roku, tłumaczył, że pojazd zakupił 19 listopada.

Zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Natomiast wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 306a KK (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) sprawa została przekazana do Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, która będzie w toku dochodzenia wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.


Źródło KWP Radom
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek Mądry
Wojtek Mądry
1 rok temu

360 000 – 160 000 = 150 000 , MOW MI MATEMATYK

Siema
Siema
1 rok temu
odpowiada  Wojtek Mądry

O co chodzi bo nie rozumiem wszystko w artykule jest dobrze

Lok
Lok
1 rok temu
odpowiada  Wojtek Mądry

310-160=150

Woyciech
Woyciech
1 rok temu

Nareszcie, doczekaliśmy czasu kiedy zaczną przekręcacze licznikowi dostawać w d.. kupił na polskich blachach i nie sprawdził w ewidencji? jaaaasne. oszuści licznikowi.