Policjanci lepiej chronieni. Rząd zapowiada zaostrzenie kar za przestępstwa przeciw funkcjonariuszom.

Podjęliśmy decyzję dotyczącą znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów – zapowiedział w środę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Z kolei szef MSWiA zadeklarował, że do końca miesiąca przedstawi premierowi projekt zaostrzający kary za przestępstwa przeciw funkcjonariuszom. Konferencja prasowa związana była z atakiem dwóch mężczyzn na funkcjonariuszy policji, do którego doszło w jednej z miejscowości na terenie gminy Jaworzyna Śląska.

 

Zdarzenie zostało nagrane i zamieszczone w mediach społecznościowych. Na filmie z interwencji widać  jak policjanci są bici przez napastników. W pewnym momencie jeden z funkcjonariuszy zostaje powalony na ziemię, a napastnik klęczy na nim i okłada policjanta pięściami po głowie. Po chwili policjantów i napastników rozdzielają świadkowie zajścia, a funkcjonariusze zatrzymują jednego z napastników. Sąd aresztował obu mężczyzn na trzy miesiące. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do opisanej wyżej sytuacji podkreślił, że doszło do „bardzo niedobrego i absolutnie nieakceptowalnego zajścia”. – Wydawałoby się, że to zwyczajne wezwanie policji do pewnej sytuacji, okoliczności, która tego wymagała. Widzieliśmy tutaj brutalne pobicie policjantów przez uczestników tego zajścia – komentował premier.

 

Minister spraw wewnętrznych i administracji przedstawił  z kolei dane mówiące o przestępstwach wobec funkcjonariuszy z lat 2015-2010. – Ta statystyka jest porażająca – ocenił.

Zdaniem szefa MSWiA potrzebne są także rozwiązania systemowe i zapowiedział zaostrzenie kar za przestępczość przeciwko funkcjonariuszom, czyli naruszanie ich nietykalności, czynną napaść i znieważenia.

Deklaruję, że do końca miesiąca przedstawię panu premierowi projekt nowelizacji przepisów w tym zakresie, podwyższający kary za te przestępstwa – podkreślił Kamiński.

Zgodnie z deklaracją ministra, celem projektu będzie wprowadzenie obligatoryjnego dla sądu orzeczenia dodatkowej kary finansowej w wypadku stwierdzenia tego typu przestępstwa, co ma działać odstraszająco.

 

M. Jabłońska


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Buba
Buba
5 miesięcy temu

jakieś jednostkowe zdarzenie a zobaczcie sobie filmik na youtube jak dziennikarza spisują pod komendą…. do słąbych to są mocni (we czterech na 1, albo do kobiety z pietruszka) a już z bandziorkami to dostają w ciry.