Pola Nadziei w Lesznie

„Pola Nadziei” to program stworzony przez Fundację „Marie Curie Cancer Care” z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Od kilku lat siłę tego programu możemy poznawać także w Polsce. Właśnie przekonali się o tym mieszkańcy Leszna i okolicznych miejscowości, którzy przyłączyli się do tej szlachetnej akcji.

Głównymi pomysłodawcami i organizatorami akcji byli uczniowie działający w szkolnym kole „Caritas” w Lesznie wraz z opiekunem Bogusławem Brykałą.

Akcja „Pola Nadziei” w Lesznie odbyła się w miniony piątek, 25 września. Zapoczątkowana została wspólnym zdjęciem wykonanym na schodach prowadzących do tutejszego Zespołu Szkół. Stąd wszyscy przemaszerowali uroczyście do kościoła. Tu odprawiono mszę świętą koncelebrowaną przez proboszcza Wiesława Wiśniewskiego i ks. Szczepana Bugaja, dyrektora „Caritas” Diecezji Płockiej i ks. prałata Franciszka Różańskiego.  W świątyni odbyła się także krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów tutejszej szkoły kierowanych przez panią Teresę Sielską.

Najistotniejszym momentem akcji była zbiórka pieniężna, która miała bardzo nietypowy przebieg. Zebrane środki pochodziły… ze sprzedaży cebulek żonkili, którymi dysponowali organizatorzy. Każda osoba mogła za symboliczną złotówkę kupić taką cebulkę, by potem zasadzić ją w centralnej części wsi. Organizatorzy sprzedali 200 cebulek, dzięki którym zebrali… 1367zł! Pozyskane środki będą przeznaczone na pomoc hospicjom diecezji płockiej.

Dzięki zaangażowaniu dyrektora Zespołu Szkół w Lesznie, nauczycieli, Rady Rodziców, Koła Gospodyń Wiejskich z Leszna, a przede wszystkim – dzięki udziałowi dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Leszna i okolic, akcja okazała się dużym sukcesem i prawdziwym dowodem solidarności mieszkańców sołectwa oraz całej gminy Przasnysz.

Wiele podziękowań skierowano także w stronę gości honorowych, którzy wsparli akcję materialnie i merytorycznie. W tym gronie znaleźli się: ksiądz Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas Płock, ksiądz dziekan Adam Rutkowski, ojciec Wiesław Wiśniewski, wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk, przewodniczący Rady Gminy Przasnysz Andrzej Sekuna, radni z Leszna – Dariusz Jankowski i Roman Modelski, księża prałaci Tadeusz Niestępski i Tadeusz Różański – byli dziekani dekanatu Przasnysz, Anna Kozłowska – kierownik Hospicjum Domowego Caritas Diecezji Płockiej w Przasnyszu, a także Elżbieta Urban – kierownik GOPS w Przasnyszu.

Celami akcji „Pola Nadziei” są m.in. pozyskiwanie środków finansowych potrzebnych dla bieżącego funkcjonowania Ośrodka Hospicjum Domowego, edukacja dotycząca metod pracy z nieuleczalnie chorymi ludźmi oraz z osobami w żałobie, a także propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka. Szczególnie zachęcanie młodzieży do praktycznego zaangażowania w pomoc dla ludzi cierpiących.


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments