Pokaz filmu „Marina Abramović: artystka obecna” w Przasnyszu

Film opowiada o życiu i artystycznych projektach supergwiazdy świata sztuki, Mariny Abramović.

Prelekcję wygłosi oraz poprowadzi całe spotkanie Karol Szafraniec.

 

 

Pokaz filmu „Marina Abramović: artystka obecna

 

w Przasnyszu

 

 

Jest to film biograficzny opowiadający o życiu i twórczości Mariny Abramović – kontrowersyjnej i niekonwencjonalnej współczesnej, artystki pochodzącej z Serbii.

 

Marina Abramović miała ogromny wpływ na kształtowanie się sztuki współczesnej w ostatniej ćwierci XX wieku. Poruszając się w przestrzeni bólu fizycznego, bólu psychicznego, relacji „JA”na często silne, przekraczające granice wytrzymałości doświadczenie, wprowadziła do sztuki pewną autentyczność artystyczną performance`u. Osadzona w realności odczucia cielesnego, chciała stworzyć bardzo bezpośrednią relacje z widzem, niejako przekazać specyficzny rodzaj energii jaki wytwarzał się podczas działania, co jest doskonale widoczne w realizacjach pochodzących z okresu związku artystki z Uve Laysiepen. Projekty Abramović po rozstaniu z Ulay`em są znacznie bardziej stonowane, choć artystka wciąż realizuje w nich problem wytrzymałości i przezwyciężania swego ciała. Dodatkowo pojawia się cykl prac dotyczących jej bałkańskiej tożsamości gdzie ostatecznie artystka rozprawia się z historią własną i swego kraju.

 

Film poprzedzony będzie prelekcją, którą poprowadzi Karol Szafraniec – (ur. 1984, Nowy Sącz) – filmoznawca, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ (praca magisterska o twórczości Davida Lyncha). Animator kultury filmowej i stały współpracownik MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu. Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KOT” (od 2011), którego jest stałym prelegentem (od 2004). Koordynator programowy i prowadzący zajęcia edukacyjne z zakresu kultury filmowej.Podwójny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych 2011 (Nagroda Główna, Nagroda Publiczności). Pomysłodawca i koordynator projektu „Między obrazem a ekranem” (2011), a także współpomysłodawca cyklu „Art Night” (2011 – 12, oba w BWA SOKÓŁ, Nowy Sącz). Interesuje się również muzyką, sztukami wizualnymi i kulturą popularną oraz niedookreślonymi obszarami pomiędzy tymi dziedzinami.

 

Po seansie przewidziana jest dyskusja i pokaz materiałów dodatkowych dotyczących Mariny Abramović.

 

 


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments