Pojechali „Szlakiem wojny 1920 roku” [FOTO]

W sobotę 8 sierpnia, przy ponad 30-stopniowym upale, odbył się patriotyczny rajd rowerowy „Szlakiem wojny 1920 roku”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Przasnyska Pielgrzymka Rowerowa. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Miasto Przasnysz w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. Rajd był również jednym z elementów projektu „Nasza Mała Ojczyzna na Rowerze” realizowanego w ramach programu Mazowsze Lokalnie.

 

75 uczestników, wśród których były dzieci, młodzież, całe rodziny, seniorzy, przejechało ponad 70 kilometrów, by w ten sposób uczcić pamięć żołnierzy walczących 100 lat temu w obronie ojczyzny. Hołd poległym złożono na ich grobach zlokalizowanych na cmentarzach w Przasnyszu, Chorzelach i Krzynowłodze Wielkiej. Rangi wydarzeniu dodała niewątpliwie warta honorowa wystawiona przez żołnierzy 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. Żołnierze towarzyszyli uczestnikom cały dzień, dbając na trasie o ich bezpieczeństwo.

Przy każdym pomniku uczestnicy wysłuchali krótkiej informacji na temat danego miejsca i wydarzeń, które miały tam miejsce w sierpniu przed stu laty.  Była to wspaniała i niezwykła  lekcja historii dla wszystkich, ale przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, licznie uczestniczących w rajdzie. Informacje historyczne przygotował i zaprezentował p. Wiesław Bartkowicz.

Bezpośrednio po zakończeniu rajdu, ok. godz. 16.30 na placu za kościołem św. Wojciecha w Przasnyszu, rozpoczął się piknik profilaktyczno-patriotyczny. Była to okazja do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, pieczenia kiełbasek oraz zwiedzania stoisk profilaktycznych przygotowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Przasnyszu oraz Stowarzyszenie Al-Anon z Przasnysza.

– Za pomoc przy organizacji wydarzenia organizatorzy dziękują Miastu Przasnysz z Burmistrzem Łukaszem Chrostowskim, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przasnyszu, firmie KROSS, Parafii św. Wojciecha w Przasnyszu, 2. Ośrodkowi Radioelektronicznemu w Przasnyszu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przasnyszu, Stowarzyszeniu Al-Anon w Przasnyszu, OSP w Krzynowłodze Małej, członkiniom Caritas z Krzynowłogi Małej, Auto Detailing Jana Zatońskiego. Ogromne podziękowania dla p. Grzegorza Lewandowskiego za nagranie przejazdu z drona – mówi Luiza Dawidziuk, jedna z organizatorów.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments