Podwójny jubileusz w Bogatem

Niedziela, 22 września, zapadnie na dłuższy czas w pamięci mieszkańców Bogatego i całej gminy Przasnysz. Tego dnia odbył się bowiem podwójny jubileusz dwóch zasłużonych instytucji społecznych z tej wsi – świętowano jednocześnie 80-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej i 45-lecie tutejszej orkiestry dętej.

Skoro zaś był to jubileusz podwójny, nie mogło zabraknąć podwójnej liczby gości. Na „urodziny” obu jubilatów przyjechał nawet sam marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który przywiózł dla OSP i orkiestry niezwykłe upominki. Byli także radni wojewódzcy: Wiesława Krawczyk, Benedykt Pszczółkowski oraz Mirosław Augustyniak, a ponadto wójt Grażyna Wróblewska i całe grono lokalnych przedstawicieli władz, organizacji i służb mundurowych.

Uroczystość zaczęła się od zbiórki delegacji strażackich przed remizą w centrum Bogatego. Następnie wszyscy przemaszerowali do miejscowego zespołu szkół. Tylko tu bowiem, na szkolnym dziedzińcu, było wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić wszystkich gości. Pochód prowadziła oczywiście orkiestra z Bogatego. Wtórował jej jednak jeszcze jeden zespół – a mianowicie orkiestra dęta z Mszczonowa, zaprzyjaźniona z naszą jednostką od ponad 10 lat. W 2003 roku obie orkiestry przejechały wspólnie pół Europy, aby zagrać razem na specjalnym koncercie ku czci papieża Jana Pawła II, w 25-lecie jego pontyfikatu. Mszczonowskich muzyków nie mogło więc zabraknąć podczas tak ważnej uroczystości dla kolegów po fachu z Bogatego.

Po przyjściu do szkoły zebrani wzięli najpierw udział w polowej mszy świętej, później zaś mogli już tylko oklaskiwać strażaków i członków orkiestry. Zarówno jedna, jak i druga formacja została obsypana wręcz nagrodami i życzeniami. Wśród najważniejszych laurów trzeba wskazać medale „Pro Masovia” wręczone przez marszałka Struzika. W naszym powiecie niewiele jednostek może się pochwalić takimi wyróżnieniami, tym dumniejsi byli więc strażacy z Bogatego – zarówno ci biorący udział w akcjach, jak i ci, którzy na co dzień grają w orkiestrze. Dodatkowo sztandar OSP został uhonorowany Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Nie mogło obyć się także bez krótkiego koncertu obu orkiestr uczestniczących w uroczystości, jak również pokazu umiejętności mażoretek współpracujących z orkiestrą.

Część popołudniowa, już mniej oficjalna, była podziękowaniem strażaków za okazaną pamięć i jednocześnie dowodem, że pomimo tak sędziwego wieku, OSP jest w stanie zadziwić wszystkich swoją energią i umiejętnościami organizatorskimi.


Urząd Gminy w Przasnyszuguest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments