Podsumowanie wakacji na Mazowszu

Według szacunkowych danych, w czasie tegorocznych wakacji na terenie garnizonu mazowieckiego doszło do 498 wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 61 osób, a 617 zostało rannych. To o 17 ofiar śmiertelnych mniej niż w roku ubiegłym. Policjanci byli bezlitośni dla wszystkich, którzy – łamiąc prawo – narażali na niebezpieczeństwo siebie i innych.

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji odbyło się podsumowanie policyjnych działań „Bezpieczne Wakacje 2013”. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz, Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek, Kierownik Biura Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Anna Ochalska oraz wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Agnieszka Gierwadowska.

Podsumowano wszystkie działania prowadzone przez policjantów, zarówno ruchu drogowego jak i prewencji. Funkcjonariusze pełnili służbę zarówno na drogach, wodach jak i terenach przywodnych. W celu zmniejszenia liczby utonięć i nieszczęśliwych wypadków nad akwenami oraz podniesienie świadomości z zakresu bezpieczeństwa nad wodą policjanci przeprowadzili wiele działań profilaktycznych. Miedzy innymi powstał spot radiowy dotyczący bezpiecznych zachowań nad wodą. Funkcjonariusze prowadzili  spotkania i prelekcjach z dziećmi i młodzieżą przebywającą na koloniach, obozach oraz wypoczywających w miejscu zamieszkania. W czerwcu w Domaniowie zorganizowano pokaz instruktażowy – Bezpieczna kąpiel.

Dbając o bezpieczeństwo na drogach (do i z miejsc wypoczynku) kontrolowali przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa przewozu dzieci, badali trzeźwość kierowców, a także sprawności psychofizycznej oraz uprawnień i kwalifikacji zawodowych kierowców wykonujących przewozy wakacyjne. Podejmowali stanowcze interwencje wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia stanowiące główne przyczyny wypadków drogowych, ze szczególnym uwzględnieniem nacechowanej agresją jazdy motocyklistów, czy też jazdy nieoświetlonymi rowerami po zapadnięciu zmierzchu. Przeprowadzone szereg akcji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Podsumowanie wakacji połączone było z festynem dla dzieci. Impreza doskonale wpisała się w wakacyjne działania prowadzone przez mazowiecką policję. Celem takiego podsumowania wakacji było podniesienie świadomości zebranych dzieci z radomskich szkół w zakresie ruchu drogowego. Na jego miejsce nie przypadkowo wybrano plac Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, który szczelnie wypełniły dzieci łaknące wiedzy. Pojawił się także sprzęt używany przez policję, w tym motocykle, samochody a także stanowiska Wydziałów Prewencji i Ruchu Drogowego KWP oraz Laboratorium Kryminalistycznego. Wszyscy chętni mogli skorzystać z symulatora zderzeń, by poznać między innymi skutki niezapinania pasów bezpieczeństwa czy też dowiedzieć się, jak skutecznie ratować ofiary wypadków. Urząd Marszałkowski w Warszawie przygotował specjalny symulator jazdy jednośladem.

Do zebranych dzieci trafiło dziesiątki kamizelek odblaskowych, w których wróciły do domów. Edukacyjne walory dzisiejszego spotkania podkreśliła akcja, którą dzieci ze szkół w Odechowie, Jedlni i PSP nr 34 z Radomia przeprowadziły w okolicach komendy, wspólnie z policjantami z radomskiej i mazowieckiej „drogówki”, akcję „Jabłko czy cytryna”. Policjanci w asyście małych pomocników sprawdzali prędkość samochodów oraz trzeźwość kierowców. Większość kierowców zasłużyła na słodkie jabłko, jadąc zgodnie z przepisami. Byli jednak i tacy, którzy dopuścili się przewinień. Ci kierowcy musieli zjeść cytrynę.

Mazowieccy policjanci także dzisiaj rozpoczęli czterodniowe działania „GIMBUS”. Policjanci w tym okresie  będą prowadzić kontrole busów i autobusów przewożących dzieci oraz młodzież do placówek szkolnych i nie tylko.

Patrole policyjne  będą pracować na wszystkich drogach, którymi poruszają się autobusy przewożące dzieci. Funkcjonariusze  podczas kontroli będą w szczególności  zwracać uwagę na stan techniczny  pojazdów,  stan trzeźwości kierujących oraz wyposażenie i oznakowanie pojazdów.

Podczas prowadzonej akcji   sprawdzane będą także  pojazdy zbiorowej komunikacji publicznej i turystycznej przewożące  dzieci i młodzież na wycieczki szkolne.

Prezentacja „Bezpieczne wakacje” do pobrania

 


Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments