Podsumowanie projektu FIO z Wielodroża

Przez cały okres letni w Wielodrożu działo się bardzo dużo – a wszystko za sprawą projektu „FIO – Mazowsze Lokalnie”, do którego przystąpiła grupa nieformalna z tego sołectwa. W minioną sobotę, 19 września, odbyło się oficjalne zakończenie zrealizowanych działań.  

W ubiegłym roku sołectwa gminy Przasnysz rozpoczęły udaną współpracę z programem „FIO – Mazowsze Lokalnie”. Z tego źródła udało się dofinansować szereg wydarzeń integracyjnych i kulturalnych w całej gminie. Tę tradycję podtrzymała w tym roku grupa nieformalna z Wielodroża, która pozazdrościła sukcesów swoim sąsiadom.

Sołtys Wielodroża Jolanta Stodólska wraz z innymi osobami ze wsi postanowiła zaktywizować swoich ziomków i zachęcić ich do większej aktywności społecznej. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz, które wzięło na siebie ciężar spraw administracyjnych, grupa z Wielodroża złożyła wniosek do wspomnianego programu. Udało się z tego źródła pozyskać łączną kwotę niemal 3,5 tysiąca złotych.

Inicjatorzy akcji zaplanowali organizację szeregu wydarzeń mających służyć lokalnej społeczności. Najpierw odbył się cykl warsztatów kulinarnych w świetlicy wiejskiej w Wielodrożu, w którym wzięło łącznie udział kilkadziesiąt osób. Potem w planach zapisano wydanie broszury z lokalnymi przepisami kulinarnymi, a także przeprowadzenie konkursu na najlepszą potrawę. Zwieńczeniem całej zabawy było spotkanie integracyjne dla mieszkańców całej wsi, które zorganizowano 19 września.

Podczas popołudniowego festynu był czas i na rzeczy poważne, i te bardziej rozrywkowe. Najpierw przedstawiciele sołectwa wyjaśnili ideę realizacji całego projektu i podsumowali, co dzięki temu udało się wykonać. A potem był czas już tylko na zabawę. Najpierw tę sceniczną, kiedy grupa mieszkańców zaprezentowała przygotowane satyryczne scenki z życia wsi. Mieszkańcy zaprezentowali przedstawienie pt. „Heniek”, oparte na pisanej gwarą publikacji regionalisty Mieczysława Stusińskiego, pt. „Zwierciadło pamięci”.

Następnie wysłuchano kilku dawnych przyśpiewek w wykonaniu mieszkańców Wielodroża. Przypomniano także dawne gry i zabawy a na wystawce można było obejrzeć rękodzieła: kwiaty z bibuły, papierową wiklinę czy wyroby z gliny. Odbyły się także warsztaty z wyrobu papieru czerpanego, a na zebranych w świetlicy uczestników spotkania czekały potrawy z babcinej kuchni: przecieraki, pierogi, placek drożdżowy, placki z kaszy gryczanej, chleb swojski ze smaruchą czy pampuchy.

Impreza w Wielodrożu była połączona z kolejną edycją Europejskich Dni Dziedzictwa, w które gmina Przasnysz rokrocznie się włącza.

W sobotnim podsumowaniu projektu wzięło udział łącznie kilkadziesiąt osób. Inicjatorzy pomysłu mają nadzieję, że na tyle przekonali sceptyków, że teraz łatwiej tu będzie o realizację kolejnych przedsięwzięć z większym udziałem lokalnej społeczności.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments