Podsumowanie pracy Małej Politechniki Jedynki

4 czerwca swoją pracę w bieżącym roku szkolnym podsumowała Mała Politechnika Jedynki. Na zakończenie dwuletniego projektu przybyli: Burmistrz m. Przasnysza p. Waldemar Trochimiuk, dyrektor szkoły P. Arkadiusz Siejka, pani dyrektor Bożena Zdziarska, Rodzice, nauczyciele, którzy przez dwa lata wcielali się w rolę wykładowców Małej Politechniki Jedynki: panie Karolina Olewniczak i Wiesława Plichtowicz, panowie Jacek Jeliński i Mirosław Królicki, oraz uczniowie – studenci naszej politechniki.

Uroczystość poprowadziłą p. Ewa Nażgiewicz – koordynator projektu, która przedstawiła   prezentację multimedialną, zawierającą migawki z życia politechniki.

Dwa lata nauki szybko minęły, uczniowie są bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia, a co najważniejsze – otrzymują tytuł Absolwenta Małej Politechniki Jedynki.

W I roku nauki uczniowie wzięli udział w projekcie Poznajemy Tajemnice Budownictwa. Przez cały ubiegły rok zdobywali wiedzę i umiejętności praktyczne potrzebne do zbudowania makiety, którą na koniec uroczyście odsłanialiśmy.

Bieżący rok szkolny upłynął pod hasłem z fizyką przez życie. Zajęcia podzielone były na cztery działy: Wyruszamy w kosmos, prąd elektryczny ułatwia życie, magnetyczny świat i optyka dla smyka.

1. Wyruszamy w Kosmos – podczas prezentacji multimedialnych i oglądania filmów uczniowie poznali budowę Układu Słonecznego, warunki życia na stacji kosmicznej, omawiali przyczyny podboju kosmosu i znaczenie lotów kosmicznych dla mieszkańców Ziemi.

2. Podczas zajęć Prąd elektryczny ułatwia życie – uczniowie poznali sposoby oświetlania w starożytności i obecnie od łuczywa do żarówki energooszczędnej. Zapoznali się z budową i zasadą działania żarówek, świetlówek, żarówek energooszczędnych. Poznali źródła energii elektrycznej i sposoby jej wytwarzania w Polsce i na świecie. Dostrzegli, jak dużą rolę w życiu człowieka odgrywa prąd elektryczny. Uświadomili sobie jakie zagrożenia dla środowiska naturalnego stanowią elektrownie węglowe i jądrowe. Poznali elektrownie korzystające ze źródeł odnawialnych wiatrowe, słoneczne wodne wykorzystujące siłę fal morskich, geotermalne, a także spalające gaz ziemny i na biomasę. Uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń elektrycznych, a także zasady udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wyniku porażenia prądem elektrycznym.

           W drugiej części zajęć odbyły się ćwiczenia praktyczne Uczniowie poznali sposoby łączenia metali i samodzielnie wykonywali połączenia lutowane. Budowali obwody elektryczne szeregowe, równoległe i mieszane. Poznali symbole stosowane w elektronice. Na zajęciach stosowali mierniki prądu mierząc napięcie, natężenie i oporność w obwodach

3. Głównym celem zajęć z cyklu Magnetyczny świat było przybliżenie uczniom wiadomości na temat magnesu. Dowiedzieli się oni o istnieniu pola magnetycznego. Zapoznali się z budową magnesu, jego rodzajami i zasadą działania. Zaznajomili się również z budową i zasadą działania kompasu, jak również dowiedzieli się co to jest elektromagnes, jak działa i gdzie jest wykorzystywany.

Zajęcia były prowadzone metodą pogadanki, ćwiczeń w grupie, pokazu, ale głównie metodą doświadczeń. „Młodzi studenci” wykonywali między innymi takie doświadczenia:

– wydobywanie za pomocą magnesu szpilek ze szklanki z wodą,

– przyciąganie przez „coś”,

– przyciąganie w wodzie,

– autka poruszane magnesem,

– ćwiczenia w terenie z wykorzystaniem kompasu.

Na podstawie wykonywanych doświadczeń uczniowie dowiedzieli się także, jak oddziałują ze sobą bieguny magnetyczne i że przedmioty wykonane z żelaza magnesują się.

Całemu cyklowi zajęć towarzyszyła teza powszechnie akceptowana w nauczaniu fizyki: Słyszeć to zapomnieć, widzieć to zapamiętać, działać to zrozumieć.

  1. Na zajęciach Optyka dla smyka  uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się nauka zwana optyką. Poznali prędkość światła, oraz jego naturalne i sztuczne źródła. Na zajęciach przestawione zostały dowody na prostolinijne rozchodzenie się światła: uczniowie obserwowali obraz rzeczywisty, oraz odwrócony, w urządzeniu zwanym camera obscura,  obserwowali zjawisko cienia i półcienia, dokonując przy okazji podziału przedmiotów na nieprzezroczyste, przezroczyste i półprzezroczyste.

Na stole optycznym obserwowali zjawiska odbijanie,  rozpraszania i załamania światła. Te zjawiska możliwe są do obserwacji z pomocą zwierciadeł (płaskich, wklęsłych i wypukłych), różnego rodzaju soczewek (dwuwypukła, płasko-wypukła, wklęsło-wypukła, płasko-wklęsła, dwuwklęsła) oraz pryzmatu.

Dzięki temu ostatniemu przyrządowi dowiedli, że światło ma wiele barw, a światło białe, które widzimy jest mieszaniną różnych barw. To zjawisko było doskonale widoczne na kolorowym krążku Newtona, które po wprawieniu w ruch obrotowy zmieniało kolor na biały.

Uczniowie potrafili nazwać rodzaje obrazów tworzonych dzięki soczewkom i lustrom: obrazy rzeczywiste i pozorne, proste i odwrócone, pomniejszone i powiększone.

 Na koniec dowiedzieli się jak powstają złudzenia optyczne, niektóre z nich obserwowali.

W bieżącym roku nasi studenci odbyli  trzy wycieczki.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Justyny Wydrzyńśkiej mogliśmy zwiedzić zakład ABB w Przasnyszu. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją, podczas której uczniowie dowiedzieli się, że firma ABB jest światowym liderem w technologiach dla energetyki i automatyki. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w zakładzie, uczniowie zostali ubrani  kaski ochronne i kamizelki a następnie oprowadzeni po hali produkcyjnej. Z ciekawością przyglądali się urządzeniom produkcyjnym oraz już wykonanym elementom konstrukcyjnym.

Dzięki wspaniałej wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie młodzież miała okazję zapoznać się z nowinkami techniki, a także przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i przy niej jednocześnie się bawić.

W dniach 08 – 09 maja 2014 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Torunia.

W pierwszym jej dniu, w centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wzięliśmy udział w warsztatach – MAGNETYCZNY ŚWIAT. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Torunia z wykorzystaniem gry Toruńska ENIGMA. Tego samego dnia w godzinach wieczornych mieliśmy okazje obejrzeć i wysłuchać grające fontanny. Mamy nadzieję, że nasze –  przasnyskie też nam kiedyś zagrają. Drugiego dnia wycieczki odwiedziliśmy dom Mikołaja Kopernika oraz Katedrę św. Janów, gdzie z 40 – to metrowej wieży podziwialiśmy panoramę Torunia. Ważnym punktem tego dnia była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które mieści się w Piwnicach k/Torunia. Centrum to jest największym ośrodkiem astronomii obserwacyjnej w Polsce. Położone jest w malowniczym parku. Po obserwatorium zostaliśmy  oprowadzeni  przez pracownika naukowego, który nie tylko demonstrował  nowoczesny warsztat pracy astronoma, ale także wprowadzał nas w fascynujące zagadnienia budowy i ewolucji Wszechświata oraz przybliżał najnowsze osiągnięcia badawcze astronomii. Mieliśmy okazję  zobaczyć w pełni zmodernizowany – 90-cm zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera, dwa radioteleskopy: 15-m oraz największy w Polsce i naszej części Europy – radioteleskop 32-m.

Krótkie warsztaty, podczas których dzieci wcieliły się w rolę prowadzących pokazały rodzicom czego nauczyliśmy się podczas zajęć.

Na zakończenie spotkania Pan Burmistrz wraz z Panem Dyrektorem wręczyli uczniom pamiątkowe dyplomy oraz prezenty – niespodzianki, a wsztscy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani okolicznościowym tortem.


Szkoła Podstawowa Nr 1 w Przasnyszu


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments