Poczta Polska ostrzega. Coraz więcej klientów pada ofiarami oszustwa.

Poczta Polska poinformowała, że od momentu rozpoczęcia epidemii koronawirusa, wzrosła liczba klientów, którzy zgłaszają cyberprzestępstwa, oparte na tak zwanym phishingu, czyli podszywaniu się pod markę.

 

Poczta Polska postanowiła ostrzec swoich klientów przed przestępstwami  i cyberprzemocą w najpopularniejszych formach ataku.

Pierwszym z nich jest sytuacja, w której cyberprzestępcy, podszywając się pod Pocztę Polską, wysyłają fałszywe SMSy o zatrzymaniu przesyłki do dezynfekcji. W wiadomości podany jest link, który przekierowuje do stworzonej na potrzeby przestępstwa nieprawdziwej strony internetowej, rzekomo śledzącej przesyłkę wraz zawartą w niej również nieprawdziwą informacją o wstrzymaniu przesyłki. Aby przesyłka mogła trafić do odbiorcy, ofiara ataku jest zachęcana do dopłaty. Po kliknięciu w przycisk PŁACĘ, system przekierowuje do sfałszowanej strony pośrednika w płatnościach, a następnie po wyborze banku, klient jest kierowany na fałszywą stronę pozornie swojego banku.

– Atak przygotowany jest tak dobrze, że klient jest przekonany, że loguje się na stronę swojego banku, jednak ta strona również jest fałszywa. Klient definiuje osobę, do której ma zostać przelana kwota – zatwierdza przelew kodem, jaki otrzymał smsem. Kod jest widoczny dla złodzieja, ponieważ strona jest sfałszowana i każda operacja wykonywana na stronie jest monitorowana w czasie rzeczywistym. W otrzymanym SMSie kwota, którą Klient miał zapłacić nie jest równoważna z kwotą znajdującą się w otrzymanym SMSie (1,00 zł), tak naprawdę może być nawet kilkaset razy wyższa – poinformowała Poczta Polska.

Kolejnym sposobem wykorzystywanym przez oszustów jest wysyłanie fałszywych emaili ze złośliwym oprogramowaniem.

-W takiej sytuacji najlepiej jest całkowicie zignorować wiadomość, nie powinno się klikać w zawarte w wiadomości załączniki i linki, a przede wszystkim należy powiadomić odpowiednie organy. – Spółka ostrzega także przed cyberprzestępcami, którzy próbują ukraść dane lub pieniądze klientów podszywając się pod Pocztę i zachęcając do udziału w fałszywych konkursach, w których nagrodą może być np. telefon komórkowy – dodaje spółka.

 

w.b.


 

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rob
rob
7 miesięcy temu

Tylko Poczty nikt nie ostrzegł przed oszustami z Rządu

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
7 miesięcy temu
odpowiada  rob

Jeśli poczta będzie chciała, to odzyska wszystko co do złotówki. I jeszcze nieźle na całej akcji zarobi. Ale wiadomo, że żaden Prezes się nie postawi, bo następnego dnia będzie już byłym Prezesem.

Najważniejsze, że Sasinowi humor dopisuje. Co tam te kilkadziesiąt milionów wywalone w błoto. Kurski jeszcze tak wszystko odkręci że wyjdzie na winę Tuska i Angeli Merkel.