Piknik militarny „Śladami Bitwy Przasnyskiej”

Choć w sobotę aura trochę postraszyła organizatorów, dzień później wszystkich zainteresowanych na placu w Lesznie witało piękne słońce. Pogoda w sam raz na obejrzenie rekonstrukcji bitewnej z okresu I wojny światowej. Tak władze gminy Przasnysz zainaugurowały obchody zbliżającego się stulecia „Wielkiej Wojny”.

13 i 14 lipca w dwóch miejscach powiatu przasnyskiego odbywały się pionierskie uroczystości związane z upamiętnieniem wybuchu stulecia I wojny światowej. I choć okrągła rocznica tego wydarzenia historycznego nastąpi dopiero  w 2014 roku, w gminie Przasnysz pierwsze przymiarki do tego wydarzenia zrealizowano już teraz.

Dwudniowe uroczystości włączyły do współpracy wiele samorządów – oprócz przasnyskiej gminy mocno zaangażowały się też gmina Jednorożec, gmina Czernice Borowe, miasto Przasnysz i władze powiatowe. Pierwszego dnia najważniejsze rzeczy działy się w okolicach Jednorożca, w pobliżu którego znajdują się największe cmentarze z okresu I wojny światowej na północnym Mazowszu. Tu odbył się m.in. wieczorny apel poświęcony wszystkim ofiarom „Wielkiej Wojny”. Następnego dnia ciężar uroczystości przeniesiono do Leszna. I tu właśnie odbyła się inscenizacja bitwy, których niemal sto lat temu w okolicach Przasnysza odbywało się wiele.

Zresztą Leszno przyjęło widzów bardzo gościnnie i zwiedzający mieli do swojej dyspozycji wiele rozmaitych atrakcji, nie tylko związanych z inscenizacją bitewną. Chętni mogli skorzystać z uruchomionej kolejki wąskotorowej lub przejazdów zaprzęgami konnymi, najmłodsi kuszeni byli przez wesołe miasteczko rozstawione na terenie sołectwa, wszyscy natomiast mogli próbować lokalnych potraw, które przygotowały m.in. przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu przasnyskiej gminy.

Oczywiście najwięcej emocji dostarczyły same pokazy bitewne, które zgromadzonej publiczności bardzo się podobały. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów. Zaproszeni zostali również reprezentanci polskiego sejmu, jednak z racji obowiązków służbowych trudno było im dotrzeć tego dnia do Leszna. Poseł Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego, skierował jednak specjalny list okolicznościowy do wójt Grażyny Wróblewskiej, który prezentujemy poniżej.

Organizatorami niedzielnej uroczystości były Gmina Przasnysz, Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza.


Urząd Gminy Przasnysz



Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments