Pieniądze na ochronę powietrza dla wszystkich gmin powiatu przasnyskiego. Gmina Przasnysz zyska teren zielony w Nowej Krępie.

Już po raz drugi mazowieckie gminy otrzymają od samorządu województwa wsparcie na działania służące ochronie powietrza. W tym roku, w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza, dofinansowanie otrzyma 6 projektów z powiatu przasnyskiego. Pieniądze powędrują do gmin: Czernice Borowe, Krasne, Jednorożec, Krzynowłoga Mała oraz gminy i miasta Przasnysz.

 

Tegoroczna edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, wpłynęło blisko 400 wniosków na prawie 32 mln zł. To świadczy nie tylko o tym jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu wsparcie, ale przede wszystkim o tym, że dostrzegamy potrzebę zmian w naszym otoczeniu – mówi marszałek Adam Struzik.

W tym roku, na wsparcie działań gmin w kierunku poprawy jakości powietrza, samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył blisko 26 mln zł. Blisko 2,7 mln zł trafi do gmin subregionu ciechanowskiego i 611 tys. zł do gmin z powiatu przasnyskiego. Zrealizowanych zostanie 38 projektów, z których większość dotyczy inwentaryzacji źródeł ciepła. Dzięki wsparciu miasto i gmina Płońsk zrewitalizuje miejskie skwery i pasy zieleni, gmina Lubowidz zakupi drona antysmogowego, w Ciechanowie zrealizowany zostanie drugi etap budowy parku miejskiego, gmina Strzegowo wykona nasadzenia drzew, a w Nowej Krępie w gminie Przasnysz zrewitalizowane zostaną tereny zielone.

–  Dbanie o środowisko i stosowanie proekologicznych rozwiązań jest bardzo ważne. Podstawą do podjęcia konkretnych działań w tym kierunku jest wykonanie inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie gmin. Dlatego tak wiele projektów właśnie tego dotyczy i te zadania gminy uznały za priorytetowe – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Nabór wniosków ogłoszono w marcu. Gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie mogły uzyskać wsparcie na takie działania jak m.in.: przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła w gminie, opracowanie dokumentacji i analiz stanowiących podstawę do określenia założeń dokumentów strategicznych służących m.in. wdrażaniu programów ochrony powietrza i planów działań krótkoterminowych, akcje edukacyjno-informacyjne, tworzenie i rewitalizacja terenów zieleni, zakup instalacji systemów wspomagających zarządzanie jakością powietrza i oczyszczaczy powietrza czy uruchomienie stacji ładowania pojazdów. Każda z gmin mogła złożyć dwa wnioski na odrębne zadania, ze wskazaniem które zadanie jest priorytetowe. Maksymalna pomoc finansowa jaką mogła otrzymać gmina na każde z wnioskowanych zadań to 200 tys. zł.

L.p.BeneficjentNazwa projektuDofinansowanie
1.Czernice Borowe GminaInwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie Gminy Czernice Borowe68 880,00 zł
2.Jednorożec GminaPrzeprowadzenie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła na terenie Gminy Jednorożec70 848,00 zł
3.Krasne GminaInwentaryzacji indywidulanych źródeł ciepła na terenie gminy Krasne, w tym zakup narzędzi informatycznych służących do stworzenia bazy inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła121 770,00 zł
4.Krzynowłoga Mała GminaInwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie gminy Krzynowłoga Mała120 000,00 zł
5.Przasnysz GminaRewitalizacja terenów zielonych w Nowej Krępie29 908,00 zł
6.Przasnysz MiastoInwentaryzacja źródeł niskiej emisji w mieście Przasnysz200 000,00 zł
Razem:611 406,00 zł
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
1 miesiąc temu

A to gmina Chorzele już nie należy do powiatu przasnyskiego?

Ajax
Ajax
odpowiada  Agata
1 miesiąc temu

Chorzelandia wcześniej dostała

Ja znajoma
Ja znajoma
odpowiada  Ajax
1 miesiąc temu

A co tak się martwisz o Chorzele 20 lat dostawaly najwiecej więc czas i na inne gminy