Piękne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Gminie Przasnysz.

Niedawna setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była wyjątkową okazją ku temu, by nawet niewielkie społeczności mogły zintegrować się wokół miejsc pamięci. Nie inaczej było w gminie Przasnysz. Jej mieszkańcy spotkali się na gminnych obchodach zorganizowanych w Bogatem.

Tradycyjnie w takich sytuacjach obchody rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Bogatem. Bezpośrednio po niej uczniowie tutejszej szkoły podstawowej zaprezentowali program słowno-muzyczny poświęcony drodze Polaków do odzyskania niepodległości. Uroczystość tę uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu państwa Julii i Grzegorza Kopalów.

Zwieńczeniem obchodów 11 listopada było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikami: poległych i pomordowanych w latach 1939–1956, kopcem Tadeusza Kościuszki oraz pomnikiem Józefa Narzymskiego. Uczyniła to lokalna społeczność pod przewodnictwem wójt Grażyny Wróblewskiej.

Całej uroczystości towarzyszyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza.

Co istotne, cała uroczystość wpisywała się w projekt realizowany obecnie przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz pn. ,,Tradycje patriotyczne gminy Przasnysz”. Środki na ten cel Stowarzyszenie pozyskało ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Źródło UG Przasnysz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments