Piękne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Gminie Przasnysz.

Niedawna setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była wyjątkową okazją ku temu, by nawet niewielkie społeczności mogły zintegrować się wokół miejsc pamięci. Nie inaczej było w gminie Przasnysz. Jej mieszkańcy spotkali się na gminnych obchodach zorganizowanych w Bogatem.

Tradycyjnie w takich sytuacjach obchody rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Bogatem. Bezpośrednio po niej uczniowie tutejszej szkoły podstawowej zaprezentowali program słowno-muzyczny poświęcony drodze Polaków do odzyskania niepodległości. Uroczystość tę uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu państwa Julii i Grzegorza Kopalów.

Zwieńczeniem obchodów 11 listopada było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikami: poległych i pomordowanych w latach 1939–1956, kopcem Tadeusza Kościuszki oraz pomnikiem Józefa Narzymskiego. Uczyniła to lokalna społeczność pod przewodnictwem wójt Grażyny Wróblewskiej.

Całej uroczystości towarzyszyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza.

Co istotne, cała uroczystość wpisywała się w projekt realizowany obecnie przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz pn. ,,Tradycje patriotyczne gminy Przasnysz”. Środki na ten cel Stowarzyszenie pozyskało ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Źródło UG Przasnysz

Skomentuj artykuł

avatar