Ołtarz w kościele parafialnym w Krasnem został odnowiony.

O zakończeniu prac konserwatorskich i restauratorskich w kościele parafialnym w Krasnem poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Prace zostały odebrane przez pracowników z Delegatury w Ostrołęce.

 

W ramach prac odbyła się konserwacja marmuru oraz złoconych metalowych elementów dekoracyjnych. Pracami kierowała Małgorzata Osełka, a ich realizacja była możliwa dzięki dotacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

– Historia powstania tego zabytku związana jest z przebudową wnętrza kościoła, jaka miała miejsce w latach 70. i 80. XIX wieku, realizowaną z inicjatywy i fundacji Ludwika Krasińskiego. Ołtarz zaprojektował najprawdopodobniej Wincenty Rakiewicz – informuje konserwator.

– Mensa z tabernakulum i czterokolumnowym baldachimem tronu wystawienia usytuowana została na trójstopniowych schodach, ołtarz wykonany został z marmuru z mosiężnymi, odlewanymi, dekoracyjnymi elementami. W antepedium centralnie umieszczona jest reliefowa scena przedstawiająca Opłakiwanie Chrystusa z obu stron której umieszczono dwie identyczne płyciny z Arma Christi. Drzwiczki tabernakulum ozdobione zostały mosiężnym odlewem, gdzie umieszczone zostało symboliczne przedstawienie zdroju życia. Autorstwo przedstawień wykorzystanych w dekoracji ołtarza przypisywane jest Faustynowi Cenglerowi – czytamy.

 

ren


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments