Odjazdowy Bibliotekarz 2014

Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. W tym roku do akcji przystąpiło ponad 240 bibliotek, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu i Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce Filia w Przasnyszu, które wspólnie postanowiły już po raz drugi zorganizować Rajd, którego trasa w tym roku biegła do Przejm oddalonych od Przasnysza ok. 14 km. Dzień Rajdu wyznaczono na 24. maja. Na organizację tegorocznego Rajdu MBP pozyskała dofinansowanie z Fundacji „SCALAM – prostujemy drogi życia”.

Sobota przywitała nas promieniami słońca. Wspaniała pogoda – w sam raz na wycieczkę.

Na starcie stanęło 65 osób.

Start Rajdu wyznaczyliśmy przy siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przed startem uczestnicy Rajdu mogli „uwolnić książki”, które pracownicy Biblioteki przygotowali do zabrania i przeczytania Chętnych nie brakowało. Do książek dołączone były zakładki z logo MBP. Jeszcze tylko zapoznaliśmy się z regulaminem, krótką informacją o bezpieczeństwie i zasadach jazdy i ruszyliśmy w podróż po przasnyskich bibliotekach, gdzie uczestnicy rajdu mogli wziąć udział w Odjazdowej Loterii Rajdowej.

Pierwszy przystanek – Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży przy ul. św. Wojciecha 3. Każdy z małych uczestników mógł wybrać dla siebie książeczkę.

Z uśmiechami na twarzy i dobrym humorem ruszyliśmy do naszych koleżanek z Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Szpitalnej, które czekały na nas ze słodkim poczęstunkiem – wszystko w barwach rajdu.

Wsiedliśmy na rowery, żeby przejechać do Filii nr 1 przy ul. Orlika 27 – dla Młodzieży i Dorosłych. Tam też czekała na uczestników strefa wolnej książki i dołączyli kolejni uczestnicy rajdu.

Tu skończył się przasnyski etap podróży – skierowaliśmy się ścieżką rowerową  w stronę Świętego Miejsca – gdzie znajduje się zabytkowy kościół należący do Parafii pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika. Ks. Marek Makowski – proboszcz parafii opowiedział nam o historii kościoła i ważnych wydarzeniach związanych ze Świętym Miejscem.

Drugi etap rajdu prowadził przez malownicze tereny wprost do leśniczówki w Przejamach. Tu spotkaliśmy się z rajdem rowerowym organizowanym przez Fundację SCALAM. Po krótkim odpoczynku i grochówce, która podreperowała nadwątlone siły, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej zaprosili uczestników Rajdów do wspólnej zabawy. Były konkursy literackie i sprawnościowe oraz losowanie szczęśliwych numerów w Odjazdowej Loterii Rajdowej. Było dużo zabawy i uśmiechu. No i oczywiście nagrody, nagrody…. Po konkursach czekała nas znowu uczta dla ciała – wspaniałe kiełbaski z grilla.

Pani Małgorzata Sobiesiak – dyrektor MBP podziękowała wszystkim za wspólną zabawę i pomoc w organizacji Rajdu. Mogliśmy już ruszyć w drogę powrotną.

To była udana sobota. Była promocja biblioteki i czytelnictwa, kreowanie nowego wizerunku bibliotekarza , spotkanie z książką w innej scenerii, zdrowy styl życia – jazda na rowerze.

Za rok kolejna edycja Odjazdowego Bibliotekarza, na którą już teraz zapraszamy!

Serdecznie dziękujemy:

Współorganizatorom:

– Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce Filia w Przasnyszu

– Fundacja „SCALAM – Prostujemy drogi życia”

– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Sucharskiego w Przasnyszu

– Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu

Sponsorom:

– Bank BGŻ Oddział Operacyjny w Przasnysz

– Tygodnik w PrzasnyszuMiejska Biblioteka Publiczna w Przasnysz


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments