Od 1 grudnia lekarze będą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. Zobacz co się zmieni!

Od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej (e-ZLA).

Gdy lekarz wystawi Ci e-ZLA, nie musisz dostarczać zwolnienia pracodawcy (jeśli jesteś pracownikiem, a Twój pracodawca ma dostęp do zwolnień elektronicznych) albo do ZUS (np. jeśli prowadzisz działalność gospodarczą). Podczas choroby lub opieki, m.in. nad chorym dzieckiem, nie musisz udawać się do pracodawcy czy placówki ZUS ani prosić bliskich o dostarczenie zwolnienia. E-ZLA zostanie przesłane do Twojego pracodawcy i do ZUS automatycznie, a Ty możesz spokojnie wracać do zdrowia. Wystawione e-ZLA zobaczysz także Ty – na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Założenie profilu jest bezpłatne, bardzo proste i nie zabiera wiele czasu.

Jeśli Twój pracodawca nie ma dostępu do e-ZLA (nie ma swojego profilu na PUE ZUS), nie można przekazać mu tego dokumentu elektronicznie. W takiej sytuacji lekarz musi Ci wręczyć wydruk zwolnienia, które wystawił elektronicznie (wydruk e-ZLA). Ten wydruk musisz dostarczyć swojemu pracodawcy w ciągu 7 dni. O tym, że potrzebny jest Ci wydruk e-ZLA, lekarz będzie wiedział z systemu, w którym wystawia zwolnienia. Ty również powinieneś mieć taką informację. Pracodawca, który nie ma dostępu do e-ZLA, powinien w formie pisemnej przekazać Ci informację o obowiązku dostarczania mu wydruków e-ZLA.

Do końca listopada 2018 roku lekarz może wystawić Ci papierowe zwolnienie według dotychczasowych zasad (na druku ZUS ZLA). Jeśli otrzymasz takie zwolnienie, musisz dostarczyć je pracodawcy (jeśli jesteś pracownikiem) albo do ZUS (np. jeśli prowadzisz działalność gospodarczą). Masz na to 7 dni. Jeżeli przekroczysz ten termin, to Twój zasiłek chorobowy albo opiekuńczy zostanie obniżony o 25% (za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia).


Źródło zus.pl
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments