Obserwacje astronomiczne w przasnyskim „ogólniaku”

4 lutego br. odbyło się kolejne spotkanie obserwacyjne nocnego nieba. Po wielu pochmurnych nocach, niebo odsłoniło swoje tajemnice, podziwiane przez uczniów klas geograficznych – II d i II g. Organizatorem spotkania był Marek Rozicki, nauczyciel geografii.

Na pierwszy ogień poszedł Księżyc, którego urozmaicona powierzchnia zachwyci każdego obserwatora. Kratery i góry bardzo dobrze były widoczne, zwłaszcza w 140-krotnym powiększeniu. Czas ku temu był jak najlepszy, ponieważ nasz naturalny satelita zbliżał się do pierwszej kwadry. Kontrast gór i kraterów położonych wzdłuż linii terminatora dawał znakomitą widoczność rzeźby Księżyca.

Kolejnym obiektem była Wielka Mgławica Oriona, doskonale widoczna na zimowym niebie. W tej chmurze gazu tworzy się obecnie kilkaset gwiazd. Część z nich już jest wykształcona, jak np. układ 4 gwiazd zwany Trapezem Oriona.

Na deser były obserwacje największej planety Układu Słonecznego – Jowisza. Doskonale była widoczna tarcza planety z pasami chmur i oczywiście 4 największe księżyce: Ganimedes, Io, Kallisto i Europa. Księżyce Jowisza dość szybko obiegają planetę, więc po kilku godzinach ich układ na niebie jest już inny.

Młodzi geografowie (i astronomowie!) już wyrażają chęć kolejnych spotkań z nocnym niebem. I to pomimo 10-stopniowego mrozu!

Do obserwacji wykorzystano teleskop o średnicy zwierciadła 200 mm. Więcej informacji o prowadzonych obserwacjach znajduje się w zakładce Ciekawostki Naukowe.


LO KEN


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments