Obchody Święta Niepodległości w Krzynowłodze Małej

Ważne słowa, piękny spektakl dziecięcy, a przede wszystkim znakomity koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krzynowłogi Małej – tak w skrócie wyglądały obchody Święta Niepodległości w naszej gminie.

W tym roku rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę można było świętować w trakcie weekendu. Pozwoliło to większemu gronu mieszkańców przybyć na mszę świętą do zabytkowej świątyni w Krzynowłodze Małej, gdzie tradycyjnie odprawiono mszę za ojczyznę, a także pokazano spektakl o tematyce patriotycznej. Nowością był natomiast koncert przygotowany przez miejscowych muzyków zrzeszonych w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej.

koncert (1)

koncert (2)

koncert (3)

Pierwszym ważnym akcentem obchodów było przedstawienie przygotowane przez nauczycieli i uczniów ze szkoły podstawowej w Krzynowłodze Małej. Od wielu lat społeczność szkolna z tej placówki dba o to, by mieszkańcy mogli poznać bliżej wycinek historii związany z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Stąd podobne spektakle stały się już nieformalną tradycją.

W tym roku autorzy występów skupili się na słowach Mazurka Dąbrowskiego, czyli polskiego hymnu. Wokół treści kolejnych zwrotek tej pieśni osnuto całą historię, przedstawioną przez dzieci i młodzież z krzynowłoskiej szkoły. W ciągu kilkunastu minut zgromadzeni w świątyni mogli poznać nie tylko okoliczności napisania pieśni legionowej przez Józefa Wybickiego. W krótkich scenkach wspomniane były najważniejsze osoby, o których poeta wspomniał w swoim hymnie – m.in. Tadeusz Kościuszko, Napoleon Bonaparte czy hetman Stefan Czarniecki. Duże wrażenie robiły także stroje, zwłaszcza najmłodszych aktorów ze szkoły.

koncert (4)

koncert (5)

koncert (6)

W podsumowaniu uroczystości głos zabrał wójt Jerzy Humięcki, który nawiązywał m.in. do chwały polskiej myśli wojskowej i politycznej sprzed niemal stu lat. Zarazem jednak pan wójt przestrzegał, że wolności nie można traktować jako danej raz na zawsze i zachęcał do pielęgnowania pamięci o przeszłości, a także starań o jak najlepszą przyszłość.

Prawdziwą wisienką na torcie był natomiast występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krzynowłogi Małej pot batutą kapelmistrza Sylwestra Stolarczyka. Koncert ten był możliwy przede wszystkim ze względu na dotację, którą udało się pozyskać ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Duża w tym zasługa samego kapelmistrza, jak i wójta Jerzego Humięckiego, którzy potrafili zgodnie współdziałać w organizacji tego przedsięwzięcia. Dzięki uzyskanej dotacji udało się przygotować wszystkie szczegóły techniczne i odpowiedni repertuar poparty świeżo zakupionymi instrumentami przez orkiestrę.

Nic zatem dziwnego, że po ostatnim utworze zebrani w kościele mieszkańcy długo oklaskiwali młodych muzyków i potrzebne były bisy, by publiczność mogła poczuć się ukontentowana. To zaś pokazuje, że inwestowanie w podobne przedsięwzięcia ma tutaj sens, a dotacje kierowane z urzędów centralnych do mniejszych samorządów pozwalają rozwijać się kulturze wyższej.

koncert (8)

koncert (9)

koncert (10)

Ostatnim akcentem obchodów był wspólny przemarsz władz gminy i mieszkańców pod pomnik 40 pomordowanych. Tu wójt i przedstawiciele instytucji gminnych złożyli kwiaty i postawili znicze na symbolicznej mogile mieszkańców zamordowanych przez Niemców podczas drugiej wojny światowej.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments