Obchody Roku Sienkiewicza w gminie Przasnysz

Mazowiecki Instytut Kultury wraz z Gminą Przasnysz zapraszają w czerwcu i we wrześniu na SPOTKANIA SIENKIEWICZOWSKIE W GMINIE PRZASNYSZ. Ich największą atrakcją będzie wrześniowe spotkanie z aktorem Danielem Olbrychskim, niezapomnianym Kmicicem z filmu „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmanna.

W tym roku obchodzimy stulecie śmierci wybitnego pisarza, który jako pierwszy Polak otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Dlatego też władze gminne zdecydowały się przygotować szeroko zakrojony program kulturalny planowany na czerwiec i wrzesień tego roku.

Wszystko zacznie się 17 czerwca. Tego dnia o godzinie 12.00, odbędzie się prelekcja poświęcona autorowi „Trylogii”, prowadzona przez Barbarę Wachowicz – znawczynię twórczości Sienkiewicza i cenioną popularyzatorkę wiedzy o polskiej literaturze.

W kolejnym etapie obchodów, 26 czerwca, w parku w Lesznie odbędzie się piknik historyczno-kulturalny, podczas którego zaprezentowany zostanie m.in. pokaz grupy rekonstrukcji historycznej, występ zespołu folkowego Ciechanów i czytanie na żywo fragmentów „Krzyżaków” przez aktora Arkadiusza Smoleńskiego. Początek pikniku już ustalono na godzinę 14.00.

Finałowym punktem całego programu będzie projekcja filmu „Potop” i spotkanie z Danielem Olbrychskim w dniu 7 września, o godz. 16.00, w Zespole Szkół w Bogatem. Wybitny aktor opowie o swoich rolach w głośnych ekranizacjach prozy Sienkiewicza, jak również przeczyta wybrane przez siebie teksty Noblisty.

Oferta artystyczna została przygotowana z myślą o szerokiej grupie odbiorców w różnym wieku, ale ze szczególnym uwzględnieniem młodszych czytelników i młodzieży szkolnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments