Nowy pomysł na segregację śmieci w Przasnyszu? [VIDEO]

Przedstawiciele UM Przasnysz: Łukasz Chrostowski, Iwona Domańska, Hubert Kwiatkowski, Cezary Świderski wybrali się wczoraj z wizytą do Nakła nad Notecią. Przez cały dzień poznawali krok po kroku funkcjonowanie tzw. „Eko-Domków”, które są częścią szerokiego systemu segregowania odpadów komunalnych.

Celem wyjazdu było rozpoznanie możliwości wprowadzenia segregacji odpadów w budynkach wielorodzinnych na terenie Przasnysza.

Nakło nad Notecią, praktycznie jako pionier, wprowadziło na terenie miasta, innowacyjny sposób segregacji odpadów „u źródła”. System polega na wstępnym sortowaniu odpadów w mieszkaniach na 2 worki – odpady czyste (papier, szkło, tworzywo sztuczne i metal) i  brudne (odpady kuchenne, higieniczne, resztki mięsne). Następnie odpady czyste trafiają do minipszoków, czyli miejsc, gdzie pracownik segreguje odpady na kilka frakcji. Na terenie gminy Nakło rozlokowanych jest 10 minipszoków, z czego 9 na terenie Nakła i jeden w miejscowości podmiejskiej. Minipszoki czynne są w godzinach od 10.00 do 18.00. Po godzinach pracy odpady również można przekazać, jednak w systemie „samoobsługowym”. Ilość przekazywanych odpadów jest ewidencjonowania w systemie komputerowym, a identyfikacja osób je przekazujących następuje na podstawie kart magnetycznych.

Dokładne obejrzenie mini pszoków, PSZOKU i stacji przeładunkowej, wysłuchanie informacji przekazanych przez Zastępcę Burmistrza Nakła – Piotra Kalamona oraz obejrzenie prezentacji przygotowanej przez Prezesa Zarządu Komunalnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – Sławomira Sobczaka otwiera dyskusję na temat wdrożenia podobnego rozwiązania w naszym mieście oraz, a może przede wszystkim, możliwości sfinansowania takiego rozwiązania ze środków zewnętrznych.

Źródło UM Przasnysz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments