Nowy, innowacyjny startup w Przasnyszu – GKP Aero Sp. z o.o.

Grupa naukowców z Politechniki Warszawskiej założyła na lotnisku w Przasnyszu startup, mający na celu komercjalizację innowacji. Jest to rezultat inwestycji Politechniki Warszawskiej w powiecie przasnyskim. Spółka poza komercjalizacją badań prowadzonych na Politechnice będzie realizować własne prace badawcze, których znacząca część będzie realizowana na terenie powiatu przasnyskiego. Spółka planuje także utworzyć nowe miejsca pracy.

 

Spółka GKP Aero została powołana z dniem 1 czerwca 2020 roku jako Spin-Off, czyli start-up gdzie udziałowcami są m.in. naukowcy z Politechniki oraz sama Politechnika Warszawska (poprzez spółkę celową IBS PW). Działalność spółki jest związana z inwestycją Politechniki Warszawskiej na lotnisku w Przasnyszu.

Innowacje w Przasnyszu

– Powstanie spółki wynikało z potrzeby komercjalizacji badań. Od blisko dwóch lat realizujemy projekt „Terenowy Poligon Badawczo-Wdrożeniowy w Powiecie Przasnyskim”. Jesteśmy w trakcie realizacji inwestycji w nowoczesną infrastrukturę badawczą na terenie lotniska w Przasnyszu za kwotę blisko 33,5 mln zł, prowadzimy szereg badań z zakresu wsparcia rolnictwa bezzałogowymi statkami powietrznymi, lotnictwa, mechaniki i technologii kosmicznych. Teraz przyszedł czas na ich komercjalizację. Nie wyobrażamy sobie lepszego miejsca do wdrażania tych technologii niż Przasnysz – mówi profesor Robert Głębocki, Prezes GKP Aero, kierownik projektu na wydziale MEiL Politechniki Warszawskiej.

 

Projekty badawcze i nowe miejsca pracy

Spółka będzie realizować własne prace badawcze, których znacząca część będzie realizowana na lotnisku w Przasnyszu i w powiecie przasnyskim, jak również planuje utworzyć nowe miejsca pracy. Poszukiwane będą osoby w specjalnościach lotniczych, modelarskich, mechanicznych i innych.

Obecnie przygotowujemy wniosek o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach konkursu Szybka Ścieżka, na projekt związany z zastosowaniem dronów w rolnictwie i leśnictwie. Będą to innowacyjne technologie związane z detekcją zwierząt i ochroną upraw – mówi dr inż. Rafał Perz, Członek Zarządu GKP Aero.

 

M. Jabłońska


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
7 miesięcy temu

Grupa naukowców z PW zakłada spółkę, która ma na celu komercjalizację innowacji. Czyli na etacie w PW coś tam wymyślamy, a później sprzedaje to dalej lub wprowadza do produkcji prywatna firma panów naukowców? Dobre.