Nowi ochotnicy w szeregach terytorialsów. [FOTO]

W miniony weekend odbyły się powołania do terytorialnej służby wojskowej w kilku brygadach OT, także w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej szeregi zasilili nowi ochotnicy. Brygada przywróciła nabór i szkolenie żołnierzy, po tym jak działania te zostały zawieszone z powodu pandemii.

 

Rozbudowa potencjału osobowego niezmiennie pozostaje jednym z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, aż do zakończenia procesu formowania czyli do  2026 roku. Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące żołnierzy i liczba ta stale wzrasta. 3 lipca, kolejni nowi ochotnicy zostali powołani do służby w szeregach mazowieckich terytorialsów.

Piątkowe wcielenie przyciągnęło 49 nowych ochotników, z czego 36 rozpoczęło szkolenie podstawowe, które zakończy się przysięgą wojskową. Wczoraj nowo powołani musieli zaliczyć sprawdzian ze znajomości budowy i funkcjonowania karabinka MSBS GROT, a od dziś rozpoczęli swoje pierwsze zajęcia na placu ćwiczeń taktycznych. Oprócz wiedzy i umiejętności taktycznych, topograficznych i strzeleckich do późnych godzin wieczornych, przyszłych żołnierzy czekają ćwiczenia z musztry i zajęcia ze znajomości regulaminów.

Ochotnicy, którzy postanowili spróbować swoich sił w wojsku to głównie osoby młode, 47% z nich nie skończyła jeszcze 30 roku życia. Wśród odbywających szkolenie są zarówno pracownicy fizyczni jak i biurowi, instruktorzy różnego rodzaju sportów czy strzelectwa, nauczycielka wychowania fizycznego, kurierzy, 10 z nich to uczniowi i studenci.

Szkolenie podstawowe tradycyjne zakończy się przysięgą wojskową, która odbędzie się 18 lipca na terenie koszar 5 MBOT w Ciechanowie. Sytuacja sanitarno – epidemiologiczna i konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego spowodowała, że uroczystość odbędzie się bez udziału zaproszonych gości.

Kolejne szkolenie dla nowych ochotników zaplanowane jest na 22 sierpnia.

Źródło 5 MBOT
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
Romek
4 miesięcy temu

Zawsze byłem zwolennikiem OT ale nie takiej. Widzę jacy ludzie zgłaszają się do tej formacji, znajomi, którzy „sznurowadeł zawiązać nie potrafią”, nieudacznicy i cwaniaczki wyrzuceni z Kross-u. Przynajmniej 2 razy usłyszałem od nich, że cyt.: „pie….ole wojsko, zależy mi tylko na tej kasie”. Kadra oficerska to desperaci, którzy w jednostkach macierzystych (i naszej) nie mogli dalej awansować, a ich kariera zatrzymała się na „kapitanie” lub karierowicze, którym major nie wystarczał. Po utworzeniu OT dostali przysłowiowy wiatr w żagle. Takich ludzi państwo PS wyposaża w najnowszy w Polsce sprzęt: MSBS Grot, PPK Javelin i najnowsze środki transportu. Co mają pomyśleć żołnierze… Czytaj więcej »

Ronaldinio
Ronaldinio
odpowiada  Romek
4 miesięcy temu

Ten Zawodnik z nr 8 na pewno zaliczy bieg, koleżanki obok pewnie również.
Taki BOT.

Romek
Romek
odpowiada  Ronaldinio
4 miesięcy temu

Zdesperowane Dowództwo OT przyjmuje każdego, dosłownie każdego, kto nie ma ubytków w kończynach i potrafi czytać. Poza tym kobiety w wojsku mają testy fizyczne (jak to powiedzieć?) – może – poprawnie politycznie? Np bieg na 1 km zamiast na 3 km. Czasy zaliczeniowe też są różne, a i tak się bidule skarżą ciągle do swojego rzecznika.

stan
stan
odpowiada  Romek
4 miesięcy temu

A Ty byłeś w tym WOCie ?