Nowe połączenia autobusowe na terenie powiatu przasnyskiego mają ruszyć już 2 września. Gdzie dojedziemy?

Pierwszy wrześniowy poniedziałek ma zapisać się w historii powiatu złotymi zgłoskami. Wówczas ma ruszyć zbiorowa komunikacja autobusowa, bardzo oczekiwana przez wielu mieszkańców przasnyskich gmin. Dzięki pomocy rządu wokół Przasnysza zostanie uruchomionych siedem nowych tras.

Po dzikiej prywatyzacji PKS, w latach 90. ubiegłego wieku, powstało niemal 200 samodzielnych spółek. Większość z nich nie przeżyła starcia z rynkową rzeczywistością, a po ich upadku mieszkańcy zostali pozostawieni sami sobie. Z komunikacyjnym wykluczeniem najsilniej zetknęły się zwłaszcza regiony pozbawione przewozów kolejowych, takie jak powiat przasnyski.

Podczas ostatniej, sierpniowej sesji Rady Powiatu Przasnyskiego radni podjęli szereg kluczowych uchwał umożliwiających utworzenie powiatowych przewozów pasażerskich. Stosowne zmiany dotyczyły m.in. zmiany uchwały budżetowej na rok 2019, w której zwiększono dochody na ten cel o kwotę 90 tys. zł oraz wydatki o 120 tys. zł. Radni jednogłośnie wyrazili również zgodę na zawarcie umowy pomiędzy Powiatem Przasnyskim a Wojewodą Mazowieckim o dopłatę z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej oraz zgodę na zawarcie przez Powiat Przasnyski, jako organizatora publicznego transportu zbiorowego, umowy z operatorem, który będzie świadczył usługi pasażerskie. Podjęto także uchwałę w sprawie wyznaczenia linii komunikacyjnych. Ostatnia z uchwał nie została jednak podjęta jednomyślnie. Ustaleniu tras w takim kształcie sprzeciwił się Zenon Szczepankowski, podkreślając, że nie są przystosowane do potrzeb mieszkańców gmin Krasne i Chorzele. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu, ale uchwala zapadła 13 głosami „za”.

Którędy pojadą autobusy?

Powiat od dnia 2 września 2019 r. zorganizuje na swoim terenie publiczny transport zbiorowy na trasach, promieniście rozchodzących się wokół miasta Przasnysz:

  1. Chorzele – Duczymin – Zdziwój Stary – Jarzynny Kierz – Krzynowłoga Mała – Mchowo – Olszewiec – Obrąb – Przasnysz;
  2. Chorzele – Krzynowłoga Wielka – Rycice – Świniary – Ulatowo Adamy – Skierkowizna – Kaki Mroczki – Mchowo – Przasnysz;
  3. Wierzchowizna – Zaręby – Poścień Wieś – Raszujka – Chorzele – Małowidz – Olszewka – Parciaki Stacja – Jednorożec – Lipa – Bartniki – Przasnysz;
  4. Ożumiech – Pawłówko – Czernice Borowe – Chojnowo – Klewki – Przasnysz;
  5. Żebry Kordy – Czernice Borowe – Miłoszewiec – Rostkowo – Turowo – Golany Przasnysz;
  6. Milewo-Rączki – Wężewo – Wielodróż – Fijałkowo – Karwacz – Przasnysz;
  7. Bartołdy – Zielona – Wężewo – Gostkowo – Przasnysz.

O przebiegu linii na terenie miasta Przasnysz oraz proponowanych cenach biletów informowaliśmy tu: http://www.infoprzasnysz.com/beda-przewozy-autobusowe-na-terenie-przasnysza-znamy-trasy/

Zupełnie nowe trasy

Wszystkie wymienione linie są połączeniami nowymi, które nie funkcjonowały przynajmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy o Funduszu krajowych przewozów autobusowych. Wspomniana ustawa zaczęła obowiązywać 18 lipca 2019 roku, a jej celem jest m.in. walka z komunikacyjnym wykluczeniem, które po upadku lokalnych PKS-ów dotknęło mieszkańców wielu polskich gmin.

Jak zapewnił starosta Krzysztof Bieńkowski, powstanie nowych linii umożliwi mieszkańcom powiatu dojazd m.in. do miejsc pracy i z powrotem, a kursy będą obywały się rano i po południu. Monitoringowi będzie podlegała rentowność poszczególnych tras, ponieważ rządowe dofinansowanie obejmować będzie tylko trasy deficytowe. Starostwo ma się także bacznie przyjrzeć, w jakim stopniu zaproponowana siatka połączeń będzie zaspokajała potrzeby mieszkańców, dlatego nie wykluczono zmian w ich przebiegu. Wojewoda z kolei zajmie się kontrolą sposobu i terminowości wykonania zadania, na które zostało udzielone dofinansowanie.

Są też inne dobre wieści

Dobrych wiadomości jest więcej, ponieważ radni zadecydowali także o przyznaniu gminie Krasne pomocy finansowej w wysokości 150 tys. zł na realizację przebudowy ul. Mikołaja Kopernika  w Krasnem, o co zabiegał wójt Michał Szczepański. Wartość inwestycji przekracza 1 milion 128 tys. zł, a gminie udało się uzyskać na przebudowę kluczowej dla Krasnego ulicy niemal 600 tys. zł. w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Prócz modernizacji ulicy, na którą mieszkańcy czekali kilkanaście lat, zostanie przebudowany parking przy ośrodku zdrowia oraz torowisko Mławskiej Kolei Dojazdowej.

Są jednak wiadomości złe

W beczce miodu znalazła się także łyżka dziegciu, ponieważ w uchwale budżetowej powiatu dokonano zmniejszenia dochodów i wydatków w wysokości przekraczającej 17 milionów złotych na przebudowę drogi wojewódzkiej Mława – Przasnysz – Ostrołęka oraz rozbudowę DW 614 Chorzele-Krukowo-Myszyniec. Realizację zadań przeniesiono na lata następne. Cięcia nastąpiły także w wydatkach na drogi powiatowe. Kwota, o którą zmniejszono zaplanowane wydatki to ponad 6 milionów zł, a środki zostały przeniesione na następny rok.


M. Jabłońska

guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec Przasnysza
Mieszkaniec Przasnysza
1 rok temu

Jarzynny Kierz a nie jażynny:-) ?

MBuzka
MBuzka
1 rok temu

A dlaczego w artykule pisze się tylko o tym że powiat że wojewoda a to że każda z gmin musi dopłacać do transport wg przebiegu ilości kilometrów trasy przez daną gminę to już nikt nie raczy wspomnieć. Oby nie były to pieniądze wyrzucone w błoto na jeżdżące autobusy na pusto.

Wiolka
Wiolka
odpowiada  MBuzka
1 rok temu

Zasady partycypacji gmin w kosztach przejazdów można znaleźć w linku, który znajduje się w treści tego artykułu. W przypadku każdej z gmin koszty będą różne, dla miasta Przasnysz oszacowano je na 720 zł miesięcznie. „Wyraźnie podkreślono natomiast, że partnerzy zobowiązali się do pokrycia po 50% deficytu pojedynczych linii (przebiegających w granicach administracyjnych gminy), pomniejszonego o kwotę środków z dopłaty do wozokilometra z rządowego funduszu. Dodajmy, że dzięki spełnieniu jednej z obietnic z tzw. Piątki Morawieckiego samorządy mają otrzymywać dopłatę w wysokości nie wyższej niż 1 zł do 1 wozokilometra. Porozumienie wskazuje ponadto, że miasto do spółki z partnerem wiodącym (powiatem)… Czytaj więcej »

Brak Autobusów
Brak Autobusów
1 rok temu

No świetnie… Na Warszawę jeździ prawie 20 kursów nie licząc z przesiadkami podczas gdy na Ciechanów są 2 – w odstępie 7 minut od siebie… To jakieś żarty. Poziom komunikacji autobusowej jest wręcz żałosny. Zamiast dwóch autobusów o godzinie 7, jeden z nich powinien wyjeżdżać gdzieś o 10 lub najlepiej 11. Pomogłoby to młodzieży dostać się do ww. miasta w godzinach bliżej południowych, a również osobom starszym ( i nie tylko ) do lekarza. Ponadto dzięki temu mieszkańcy Przasnysza mieliby możliwość dojechania zarówno do Torunia, Płocka czy Szczecina. Wyjechać o 7 tylko po to, aby czekać 6 godzin na przyjęcie… Czytaj więcej »