Nocna podróż trasą Przasnysz – Jednorożec dostarcza nie lada emocji. Oznakowanie poziome już niebawem!

Droga nie doczekała się dotychczas linii poziomych, które znacznie poprawiłyby bezpieczeństwo. Kierowcy, przemieszczający się nocą na trasie Przasnysz – Jednorożec, toną w egipskich ciemnościach. Ma się to zmienić w ciągu najbliższych tygodni.

Istnienie na jezdni linii krawędziowych i segregacyjnych staje się szczególnie istotne jesienią, kiedy mrok zapada szybko i często występują zamglenia. Fluorescencyjna farba poprawia widoczność i ułatwia jazdę w trudnych warunkach.

W przepisach funkcjonuje wymóg oznakowania poziomego jedynie dróg krajowych i wojewódzkich, które mają ponad 6 metrów szerokości. Poniżej 6 metrów dopuszczalne jest stosowanie linii krawędziowych tylko w miejscach niebezpiecznych. Niestety obligatoryjny nakaz umieszczenia tego typu oznakowania nie dotyczy dróg gminnych i powiatowych, a do tej ostatniej kategorii zalicza się droga Jednorożec – Bartniki. Tu malowanie poziomych pasów jest tylko zalecane. Skutek był taki, że kierowcy zmuszeni podróżować na tym odcinku po zmierzchu, poruszali się niemal po omacku. Na szczęście zajęto się tym tematem.

Wniosek w tej sprawie w imieniu mieszkańców wschodniej części powiatu przasnyskiego zgłosił radny Dariusz Wilga z PSL. Prace, o które zabiega radny mają polegać na naniesieniu poziomego oznakowania na ciągu drogowym Myszyniec-Zdunek-Bartniki, to jest drodze powiatowej 2514. – Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Droga ta przebiega przez gminę Jednorożec i zaprzyjaźnioną gminę Przasnysz – argumentował radny podczas powiatowej sesji 29 listopada.

Do wniosku Dariusza Wilgi odniósł się starosta Krzysztof Bieńkowski; jak się okazało problem jest mu doskonale znany. – Taki wniosek, od kilku lat, zgłaszają mieszkańcy gminy Jednorożec. Ich postulat przekazałem do Powiatowego Zarządu Dróg jeszcze jako radny poprzedniej kadencji. PZD odpowiedział, że będzie to wykonane w tym roku kalendarzowym, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą. Jeśli nie, to oznakowanie poziome zostanie wykonane  w roku 2019 – zapewnił starosta.

Obietnica starosty niebawem wejdzie w życie, ponieważ Rada Powiatu zapewniła środki na ten cel. Jak poinformował nas dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Kazimierz Pióro malowanie będzie dotyczyć odcinka od Bartnik do Jednorożca i obejmie tylko linie środkowe. Zdaniem dyrektora PZD naniesienie oznaczeń krawędziowych na 6-metrowej jezdni nie jest konieczne, do tego zwiększyłoby koszty. Dyrektor PZD ocenia, że samo pojawienie się pasów segregacyjnych znacząco podniesie bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli tylko nie będzie padać, roboty powinny się zacząć już pod koniec przyszłego tygodnia.

Małgorzata Jabłońska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments