Noc Świętojańska nad zalewem w Karwaczu – zdjęcia

W niedzielne popołudnie nad zalewem w Karwaczu odbyła się impreza kulturalna pn. „Noc Świętojańska” zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz w ramach zadania publicznego „Kultura i tradycja łączy pokolenia”, finansowanego ze środków Gminy Przasnysz. Wśród zaproszonych gości byli Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, Radny Powiatu Przasnyskiego Piotr Marchliński, Radni Gminy Przasnysz z Przewodniczącym Rady Andrzejem Sekuna, Sołtysi z terenu gminy oraz okoliczni mieszkańcy.
Na program imprezy złożyły się występy kapeli ludowej z Zawad, solistek Małgorzaty Łada i Adriany Sadowskiej oraz zespołu „Aby pograć”, który bawił dość licznie zgromadzoną publiczność do późnych godzin wieczornych. Przeprowadzono konkursy: na najpiękniejszy wianek, szukanie „kwiatu paproci”, dokończ przysłowie związane ze Św. Janem. Trzyosobowe Jury w składzie: Marianna Szamborska, Piotr Marchliński, Robert Kacprzak miało niezwykle trudne zadanie- wybrać trzech zwycięzców spośród przepięknych i pomysłowych kompozycji kwiatowych. I miejsce przypadło Pani Barbarze Piechnik z Leszna, II miejsce zajął wianek Pani Ireny Budnickiej z Bogatego, III miejsce zajął wianek Pani Krystyny Suchołbiak z Bogatego.
Nie zabrakło rozpalonych pochodni wzdłuż zalewu, a także ogniska, przy którym tańczono w rytm melodii ludowych. Do ogniska wrzucano zioła, które mają chronić przez chorobami, zapewnić urodzaj oraz szczęście i dostatek. Oczywiście jednym z najważniejszych punktów programu związanym z obrzędami Nocy Świętojańskiej było puszczanie wianków na wodę uplecionych z polnych kwiatów i ziół.
Aktywne grupy z terenu gminy Przasnysz przygotowały stoiska z tradycyjnymi potrawami oraz rękodziełem. Można było zjeść kiełbaskę upieczoną na ognisku, przejechać się bryczką.
Wieczór sobótkowy zakończyła zabawa przy muzyce zespołu „Aby pograć”.

Składamy serdeczne podziękowania współorganizatorom: Ochotniczej Straży Pożarnej w Karwaczu, Auto-Moto Klub „Rzemieślnik” z Przasnysza oraz aktywnym grupom z terenu gminy Przasnysz: Leszno, Bogate, Bartniki, Karwacz, Mchowo, Obrąb, Dobrzankowo i Mchowo.
Dziękujemy P. Robertowi Kacprzak o sfinansowanie nagród w konkursie „szukanie kwiatu paproci”.


Ilona Bojarska


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments