Nie wszyscy mieli jasne wytyczne i materiały ochronne. Druhowie OSP czekali do wczoraj.

Politycy zapewniają Polaków, że wszystkie służby są gotowe do walki z pandemią koronawirusa. Druhowie OSP z naszego powiatu chcą nieść pomoc, ale wskazywali na brak wytycznych i środków ochrony.

 

Straż pożarna, obok systemu ochrony zdrowia, jest jedną ze służb, które stoją na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. W tej chwili pozostaje w gotowości do wykonywania zadań zleconych przez ministra spraw wewnętrznych, ale część jednostek prowadzi już działania zabezpieczające.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej są standardowo wyposażeni w ubrania specjalne oraz środki ochrony indywidualnej. Niestety nie dotyczyło to strażaków ochotników, którzy narzekali na brak wytycznych do działania oraz brak zabezpieczeń przed koronawirusem. Tymczasem jeśli epidemia ogarnie całą Polskę, kwestią czasu będzie kiedy strażacy-ochotnicy w trakcie swoich działań zetkną się z chorą osobą.

 

Na problem zwrócili uwagę strażacy z Chorzel

OSP Chorzele jest jednostką prężnie działającą i doskonale zorganizowaną. Trudno się dziwić, że tamtejsi strażacy byli szczególnie zmartwieni zaistniałą sytuacją. – Nie mamy wytycznych, nie ma środków ochrony. Ogólnie – niewiedza totalna. Ale cóż, może przyjdzie czas i się dowiemy. Nie dziś, to za miesiąc – napisali 12 marca na swoim facebookowym profilu druhowie z KRSG OSP Chorzele.

Na szczęście już nazajutrz – 13 marca – do przasnyskiej komendy wpłynęły wytyczne z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Z kolei dodatkowe środki ochrony indywidualnej są w drodze i lada dzień dotrą do PSP.

Jeśli chodzi o środki ochrony indywidualnej, stan naszych zapasów jest uzupełniany na bieżąco. Do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej zawnioskowaliśmy już o dodatkowe dostawy. Myślę, że najpóźniej w ciągu kilku dni je dostaniemy. Wczoraj odbyło się spotkanie z powiatowym komendantem Państwowej Staży Pożarnej w Przasnyszu m.in. na temat, w jaki sposób strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, mają działać i jak się zabezpieczać. Państwowa Straż Pożarna posiada na swoim wyposażeniu zarówno środki do dezynfekcji, maseczki, jak i ubrania ochronne. Na chwilę obecną – dopóki nic się nie dzieje – są to ilości wystarczające. Jeśli będą potrzebne dodatkowe środki, musimy być na to przygotowani, dlatego zawnioskowaliśmy o dostawy i one niebawem do nas trafią. Wczoraj o godzinie 16.00 przyszły wytyczne od Komendanta Głównego PSP, dotyczące wskazań dla jednostek OSP KSRG, działających przy zdarzeniach medycznych i osobach podejrzanych o zakażenie bądź przebywających w kwarantannie. To nie jest nic nietypowego, ponieważ procedury, dotyczące działań medycznych, zostały dawno opracowane. Jeżeli nie będziemy mieli na bieżącym wyposażeniu środków ochrony indywidualnej, po prostu nie będziemy uczestniczyć przy zdarzeniach z usuwaniem skutków tego wirusa. Uważam, że w tej chwili Państwowa Straż Pożarna jest przygotowana do walki z wypadkami, związanymi z koronawirusem – powiedział naszej redakcji mł. kpt. Piotr Kuligowski rzecznik prasowy PSP w Przasnyszu.

M. Jabłońska


 

guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jarek
jarek
10 miesięcy temu

Brawo dla rządu . Zapewniali że wszystkie służby są przygotowane do walki z koronowirusem. A co mamy; Opóźnione decyzje o uszczelnia granic
Zamknięciu szkół, itd.
zapasy w szpitalach na kilka dni
I brak wytycznych dla wszystkich służb.

Konrad
Konrad
10 miesięcy temu
odpowiada  jarek

Za platfusow pewnie by już połowa społeczeństwa wymarla

jarek
jarek
10 miesięcy temu
odpowiada  Konrad

Ale PO nie rządzi. To Obecny rząd odpowiada za Polaków

jarek
jarek
10 miesięcy temu
odpowiada  Konrad

Za króla Jagiellona też , by wymarła. Nie pisz co by było tylko co jest.