Nie masz dostępu do internetu? Zapomnij o rejestracji pojazdu.

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu poinformowało, że rejestracja pojazdów w wydziale komunikacji odbywać się będzie wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty przez Internet, co oznacza tylko jedno – nie umówisz się online – niczego nie załatwisz. Powód? Usprawnienie obsługi i… COVID-19.

 

O przasnyskim wydziale komunikacji krążą legendy, bowiem płynność obsługi przez lata pozostawiała tu wiele do życzenia, zapewniając mediom poczytne tematy, a mieszkańcom używanie. Nowe władze powiatu na rozmaite sposoby starały się walczyć ze zjawiskiem kolejek i zwykle z marnym skutkiem. Ukoronowaniem starań o poprawę obsługi było wdrożenie systemu kolejkowego z możliwością zdobycia numerka online.

 

Jeden z przedsiębiorczych mieszkańców wyczuł jednak sposób na biznes, oferując na jednym z portali ogłoszeniowych numerek do wydziału za 100 złotych, co biorąc pod uwagę alternatywę wielogodzinnego stania w kolejce, mogło okazać się ofertą wartą rozpatrzenia. Tę zabawną sytuację opisywaliśmy tu:

Czarny rynek numerków do przasnyskiego wydziału komunikacji!!! Brak stresu za jedyne 100 zł?

Niestety pracownicy starostwa nie wykazali się poczuciem humoru i zaraz po naszej publikacji złożyli doniesienie na policję. Nie wiemy, czy chodziło o to, że w ogłoszeniu ktoś się jawnie naśmiewał z fatalniej jakości obsługi, czy o faktyczną ofertę sprzedaży numerka, za to wiemy jak to się skończyło. Funkcjonariusze wprawdzie zgłoszenie przyjęli, ale sprawą się nie zajęli, ponieważ uznali, że nie doszło do czynu zabronionego.

Warto zauważyć, że – gdyby obsługa w wydziale przebiegała płynnie – tego typu ogłoszenia nie cieszyłyby się najmniejszym zainteresowaniem, bo po co dopłacać do czegoś, co jest w zasięgu ręki? Od humorystycznego incydentu minęło jednak trochę czasu i powiat wymyślił kolejny rewolucyjny sposób na walkę z kolejkami. Od 17 sierpnia br. w wydziale komunikacji niczego nie załatwisz, jeśli nie zarejestrujesz się wcześniej przez internet. Biada tym, co z dobrodziejstw globalnej sieci nie korzystają.

Wymóg umówienia wizyty online, to utrudnianie dostępu do wydziału komunikacji osobom starszym, które z obsługą komputera sobie nie radzą, za to mogą być właścicielami samochodu. Nie wszyscy kierowcy mają możliwość korzystania z komputera z dostępem do sieci, nie wszyscy potrafią go obsługiwać, do tego nie wszędzie na terenie powiatu jest zasięg. Zapytaliśmy w starostwie, dlaczego nie można umówić się na wizytę np. telefonicznie i skąd wynikają ograniczenia.

Jak nas poinformowano, chodzi o usprawnienie obsługi i przeciwdziałanie koronawirusowi, który wprawdzie nie przeszkadza w tłumnym otwieraniu inwestycji (bez maseczek), za to w wydziale komunikacji (gdzie klienci maseczki noszą) mógłby narobić szkód.

– Analizując dane z lipca 2020 roku od momentu wprowadzenia systemu kolejkowego, można było ustalić optymalną liczbę spraw, przy której zostaną one efektywnie obsłużone. Aktualnie procedura rezerwacji kolejki jest uporządkowana, interesanci są bardzo zadowoleni, ponieważ nie ma już legendarnych, wielogodzinnych kolejek w Wydziale Komunikacji. Ponadto w poczekalni przebywa mała liczba osób, co jest niezwykle istotne w dobie epidemii koronawirusa, gdzie należy zachowywać dystans społeczny. Czas oczekiwania w kolejce jest zminimalizowany, wystarczy przyjść do Referatu Rejestracji Pojazdów 10-15 minut przez wyznaczoną godziną i potwierdzić wizytę w biletomacie – odparło starostwo, zapewniając, że dotychczas nie mieli zgłoszeń o niedogodnościach wynikających z możliwości zarezerwowania terminu wizyty wyłącznie przez Internet, a wiele osób chwali takie rozwiązanie.

A co z tymi, którzy nie mają dostępu do sieci? Starostwo uznało, że zawsze mogą o pomoc poprosić sąsiada, koleżankę lub członka rodziny.

– Jeżeli ktoś nie ma dostępu do Internetu, może dokonać rezerwacji z pomocą innej osoby. Ostatecznie może zgłosić potrzebę pomocy w zarezerwowaniu terminu pracownikom starostwa – przeczytaliśmy w odpowiedzi.

Niestety mimo obszernych wyjaśnień, których udzielił  powiat, nie udało nam się dowiedzieć z jakiej przyczyny na wizytę w wydziale komunikacji nie można umówić się telefonicznie.

 

M. Jabłońska


 

guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
4 miesięcy temu

Chory pomysł z tą rejestracją przez internet, nigdzie takiej głupoty nie ma. W innych powiatach ludzie rejestrują na bieżąco tego samego dnia, a nie po dwóch tygodniach. Skoro są kolejki i problemy z rejestracją między innymi przez idiotyczne pomysły wyciągania pieniędzy od ludzi jako kar z spoznienie to może czas pomyśleć o zwiększeniu liczby stanowisk.

Agaa
Agaa
4 miesięcy temu
odpowiada  Janek

Głupoty wygadujesz. Najpierw dowiedz się, jak wygląda sytuacja np w Ostrołęce, a dopiero wtedy się wypowiadaj. Pewnie nawet nie masz prawa jazdy. Na bieżąco tego samego dnia to sobie możesz iść po bułki do sklepu. W Przasnyszu umawiasz wizytę, przychodzisz przed umówioną godziną i potwierdzasz obecność, po czym wchodzisz. Żeby umówić się przez telefon to starostwo musiałoby chyba dodatkową infolinię uruchomić.

Krzyś
Krzyś
4 miesięcy temu

Trzeba by było wymienić kadry w tym wydziale ,może wtedy by to lepiej funkcjonowało…

Weronika
Weronika
4 miesięcy temu
odpowiada  Krzyś

może wyprowadzisz się do innego miasta to cie kultury chamie nauczą?

Realista
Realista
1 miesiąc temu
odpowiada  Weronika

Prawda zabolała ?

dekalb
dekalb
4 miesięcy temu

Nie przesadzajmy z tym internetem w tej dobie to chyba nie problem idąc tym tokiem rozumowania również telefonu też niektóre osoby nie posiadają (sam o dziwo znam kilka).
Jeśli tylko w takiej formie dobrze to funkcjonuje(nie sprawdzałem) to uważam za dobry pomysł a ludzie no cóż–,,jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził,,.

Mati
Mati
4 miesięcy temu

A ja za groma nie mogę na stronie starostwa znaleźć formularze do rezerwacji wizyty 🙁

Gbr
Gbr
4 miesięcy temu
odpowiada  Mati

W komentarzach na fb pod tym artykułem masz linki podane