NAUKOWO I FILMOWO – NOWE PROJEKTY W PRZASNYSKIM KEN-ie

W roku szkolnym 2013/2014 nauczyciele i uczniowie przasnyskiego liceum będą mieli szansę przeżyć zupełnie nową intelektualną przygodę.  Dyrektor Radosław Waleszczak zainspirował swoją kadrę, aby skorzystała z nowoczesnej metody  edukacyjnej – projektu interdyscyplinarnego, integrującego wiedzę z różnych dziedzin.

Tak powstał projekt „Młodzi przasnyscy filmowcy przeciwko przemocy”. Jego autorką jest polonistka Elżbieta Tyniecka. Nauczycielka przasnyskiego KEN-a ma powody do radości – projekt został zaprezentowany  jako jeden z najlepszych na ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez sponsorów projektu.

Projekt zakłada udział młodzieży w warsztatach wprowadzających wieloaspektowo w problematykę zachowań agresywnych. Uczestnicy projektu przygotują raport diagnozujący przejawy agresji – „Przemoc w moim środowisku”. W  redagowaniu raportu pomogą z pewnością zaplanowane rozmowy z policjantami, którzy opowiedzą o procedurach przeciwdziałania agresji, wizyty w sądzie rodzinnym i spotkania z kuratorami społecznymi.  Uczestnicy projektu będą mieli wsparcie psychologa. Ewa Olszak, właściciel Lokomotywy – Centrum Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży, przeprowadzi warsztaty dla uczniów i ich rodziców, które pomogą im w pracy nad raportem –  ukażą mechanizmy zachowań agresywnych oraz uświadomią, jak łatwo wejść w rolę ofiary agresji.

        Po uzyskaniu wiedzy prawnej i psychologicznej uczestnicy projektu będą działali artystycznie – poznają arkana artterapii. Poprzez zajęcia filmowe, plastyczne, teatralne i  literackie uczniowie przasnyskiego liceum będą mogli rozwinąć swą empatię, wrażliwość na cierpienie innego człowieka. Podczas prac nad projektem będzie powstawał film – reportaż ukazujący, w jaki sposób młodzi ludzie postrzegają siebie i otaczający ich świat pod kątem zachowań prospołecznych. Podsumowaniem projektu stanie się happening.

Drugim licealnym  projektem, który został sfinansowany przez Fundację Scalam i PZU jest „Uniwersytet w pigułce”. Projekt obejmuje 36 godzin dydaktycznych realizowanych przez nauczycieli akademickich w trzech obszarach tematycznych – biologia, historia, fizyka. Przasnyski KEN, jako jedyna z okolicznych  szkół, posiada patronaty trzech renomowanych  uczelni – SGGW, Wojskowej Akademii  Technicznej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownicy tych właśnie placówek przeprowadzą cykl wykładów i zajęć warsztatowych dla przasnyskich licealistów . Jak stwierdza dyrektor Radosław Waleszczak – Taka kadra gwarantuje najwyższy poziom merytoryczny. Zajęcia będą adresowane do uczniów legitymujących się najwyższą średnią ocen, żywo zainteresowanych tematyką, chcących kontynuować naukę na prestiżowych uczelniach. Projekt ma charakter innowacyjny, nie znajdujący odpowiednika w skali powiatu i regionu.


LO KEN


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments