Nasze dziecko wyjeżdża na ferie!!! Praktyczny poradnik dla rodziców – część I

Część I. Jak wybrać ofertę zimowego wypoczynku?

My rodzice chcielibyśmy, aby nasze dzieciaki spędziły ferie przede wszystkim bezpiecznie, wartościowo i w miłej atmosferze. Dla naszych dzieci natomiast liczy się głównie dobra zabawa, fajni koledzy i niezapomniane przeżycia. Jak pogodzić te dwa oczekiwania i uniknąć błędów w wyborze odpowiedniego wypoczynku na zimę dla naszej pociechy.

Oto kilka praktycznych rad, które pomogą ominąć wielu pułapek czyhających na nas w tym okresie.

Oferty zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży można znaleźć zarówno w Internecie oraz w biurach turystycznych jak też w szkołach czy ogłoszeniach w prasie. Najlepszym jednak, znanym od lat rozwiązaniem są oferty polecone przez znajomych (na zasadzie tzw. poczty pantoflowej), których dzieci korzystały z tego właśnie wypoczynku i były zadowolone. Sprawdzone już miejsca oraz wypróbowani organizatorzy i nie anonimowi wychowawcy ułatwią nam podjęcie racjonalnej decyzji.

Znamy nasze dziecko najlepiej i to my powinniśmy dostosować rodzaj wypoczynku do wieku, umiejętności jazdy oraz jego zaradności. Zimowiska są dla początkujących, którym wystarczy mały, łagodny stok i opieka wychowawców mających dobry kontakt i doświadczenie w pracy z najmłodszymi. Obozy zimowe/narciarskie przeznaczone są przede wszystkim dla umiejących już jeździć, radzących sobie dzieci i spragnionej wrażeń młodzieży na ciekawych stokach. Wychowawcy powinni mieć tu także umiejętności i praktykę proporcjonalne do wyjeżdżającej grupy.

Potrzebna jest także szczera, konkretna rozmowa z pociechą. Nasze dziecko bowiem jest w tym przedsięwzięciu najważniejsze. Posłuchajmy więc jego potrzeb, propozycji (bo może chce jechać z ulubionym kolegą) i dopiero wtedy zaproponujmy mu nasze oferty.

Pamiętajmy jednak przede wszystkim o tym ,że instytucja, która organizuje taki wyjazd musi posiadać Zaświadczenie o wpisie do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych wydane przez marszałka województwa odpowiedniego ze względu na siedzibę tego przedsiębiorcy i zgłosić tą placówkę wypoczynku we właściwym Kuratorium Oświaty. Będziemy mieli wówczas pewność, że wypoczynek ten jest zorganizowany profesjonalnie i uczciwie – zgonie z obowiązującymi przepisami.

Wychowawcy (oprócz czynnych zawodowo nauczycieli) a także kierownik placówki wypoczynku oraz instruktorzy mają obowiązek posiadania zaświadczeń o ukończeniu stosownego kursu uprawniającego do pełnienia danej funkcji (warto zapoznać się z ich referencjami). Przestrzegamy przed wolontariuszami, studentami lub praktykantami bez nabytych jeszcze uprawnień czy doświadczeń, którym powierza się dzieci lub młodzież pod wyłączną opiekę. Osoby te mogą opiekować się grupą małoletnich tylko pod nadzorem wykwalifikowanego wychowawcy.

Organizator przed wyjazdem powinien zorganizować zebranie dla rodziców po to, by zaprezentować szczegółowo program wypoczynku, regulamin i rozkład dnia, przedstawić kadrę pedagogiczną (także instruktorów) oraz rozwiać wszelkie nasze wątpliwości co do pobytu dziecka na wyjeździe (ubezpieczenie, transport, specyfikacja ośrodka, dodatkowe opłaty). Fakt ten upewnia nas, że oddajemy nasz najcenniejszy skarb w konkretne, fachowe i zaufane ręce.

Istotne w tej zimowej operacji jest też to, aby tak zorganizować dziecku ferie zimowe, żeby podczas nich naprawdę odpoczęło i zregenerowało siły przed kolejnym etapem nauki w szkole. Dlatego program takiego wyjazdu nie może być zbyt bogaty w wycieczki, zwiedzania, spotkania itp., aby dziecka po prostu nie umęczyć. Liczy się tu przede wszystkim element zmiany otoczenia, towarzystwa i codziennych czynności. Młody człowiek rusza się, jest aktywny i zamiast lenić się w łóżku do południa, oglądać od rana TV czy buszować po Internecie, wstaje wcześniej i cieszy się nowym dniem.

Z własnego doświadczenia wiemy, że zmiana miejsca i zmiana towarzystwa procentuje często nie tylko początkiem nowych, wartościowych przyjaźni, ale przede wszystkim przyzwyczajeń, zainteresowań czy pasji, takich jak uprawianie sportu, dbanie o higienę osobistą, zdrową dietę a nawet czystość we własnym pokoju, i wreszcie ograniczanie do niezbędnego minimum korzystania z telewizora i komputera. A przecież obecnie na tym właśnie nam rodzicom najbardziej zależy.


Ewa i Piotr Zagajewscy


EwaEwa Sobol-Zagajewska (założyciel i dyrektor Centrum Pomocy Pedagogiczno-Psychologicznej w Legionowie) – wieloletni pedagog i kurator sądowy; nauczyciel języka angielskiego w Gimnazjum na Piaskach. Od 9 lat współorganizuje kolonie oraz obozy językowe oparte na programach profilaktycznych. Specjalizuje się w pracy z dziećmi z trudnościami w nauce.


PiotrPiotr Robert Zagajewski (specjalista ds. nieletnich, patologii i profilaktyki) – wieloletni pedagog policyjny, kurator sądowy dla dorosłych i rodzinny. Kierownik placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Od 2004r. zorganizował ponad 30 rajdów, kolonii letnich oraz obozów zimowych i paintballowych. Posiada bogate doświadczenie w pomocy rodzinom z dziećmi z problemami wychowawczymi.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments