Narodowe czytanie w Przasnyszu

7 września, w słoneczne sobotnie popołudnie na przasnyskim Rynku spotkali się ci, którzy przyjęli zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej do Narodowego Czytania dzieł Aleksandra Fredry. Przybyli ci, którzy przygotowali własne, często zaskakujące interpretacje dzieł naszego najsłynniejszego komediopisarza, a także ci, którzy chcieli tych interpretacji wysłuchać i przypomnieć sobie utwory powstałe 200 lat temu, ale jakże nadal aktualne. Nasz miejski Rynek stanowił naturalną i piękną scenografię do tego typu spotkania.

Przybyłych Gości powitała Pani Małgorzata Sobiesiak – dyrektor MBP i Pan Waldemar Trochimiuk – Burmistrz Miasta.

Swoje interpretacje znanych i mniej znanych utworów Fredry zaprezentowali:

 • Pan Tomasz Osowski – wicestarosta przasnyski (wiersz „Nasza Ojczyzna”)
 • Pan Waldemar Trochimiuk – burmistrz Miasta Przasnysz i Pan Piotr Jeronim – przewodniczący Rady Miejskiej (bajka „Paweł i Gaweł”)
 • Pani Joanna Cieślik – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (Bajka „O sowie”)
 • Pan Arkadiusz Siejka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 (bajka „Koguty”)
 • Pani Hanna Walędziak – kierownik USC i Pan Hubert Kwiatkowski – naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w UM (bajka „Czyżyk i zięba”)
 • Pani Justyna Krynicka – nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 2 (bajka „Małpa w kąpieli”)
 • Pan Piotr Kołakowski – dyrektor Zespołu Medycznych Szkół Policealnych (bajka „Zysk i strata”)
 • Pani Krystyna Milczarek – Klub Literacki Przaśnik (wiersz „Sejm”)
 • Pani Teresa Sielska – Klub Literacki Przaśnik (wiersz „Trzeba by”)

Na scenie zobaczyliśmy także występy dwóch teatrów przasnyskich, które zaprezentowały fragmenty najpopularniejszych komedii bohatera spotkania:

 • Teatr nad Węgierką – „Zemsta”
 • Teatr Trzech Pokoleń – „Śluby panieńskie”.

Spotkanie z twórczością Fredry prowadziły Panie: Anna Jelińska – „Teatr nad Węgierką” i Iwona Robakowska – MBP. Oprawę muzyczną przygotował Pan Tomasz Wójcik.

Język utworów Fredry jest być może już anachroniczny, ale jak dowiodło sobotnie wydarzenie – treści są nadal mocno aktualne. Jeszcze raz przekonaliśmy się, że to co jest w nas jest  –  niestety, albo na szczęście – niezmienne.

Publiczność mogła także wziąć udział w konkursie literackim z nagrodami, kupić książkę z utworami Fredry z pamiątkowym stemplem oraz posmakować domowych wypieków.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku. 7 września utwory Fredry czytali mieszkańcy 650 miejscowości. W roku przyszłym czytać będziemy dzieła Henryka Sienkiewicza – Biblioteka już dziś zaprasza na to wydarzenie!

Miejska Biblioteka Publiczna dziękuje za pomoc w organizacji spotkania: Urzędowi Miasta, Starostwu Powiatowemu, Muzeum Historycznemu, Miejskiemu Domowi Kultury, Szkole Podstawowej nr 2, Gimnazjum Publicznemu, Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych, Księgarni „Polska Książka” oraz Panu Danielowi Boćkowskiemu.


Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszuguest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments