Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza w Przasnyszu

6 września w sobotę na skąpanym w słońcu przasnyskim rynku przy Kawiarni Ratuszowej spotkało się grono najwierniejszych miłośników książek i literatury, aby uczestniczyć w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Przasnyszu.

W tym roku czytaliśmy Trylogię Henryka Sienkiewicza. Zaprosiliśmy naszych gości do wysłuchania fragmentów „Potopu”, fragment ten wybrany został nieprzypadkowo. Rozdział 9 II części Trylogii jest szczególnie bliski sercom Przasnyszan. Na kartach powieści odżywają przasnyskie ulice, zajazdy, szynki, przasnyski rynek. Autor kreśli też postacie naszego miasta. Kmicic właśnie „pędził swe konie ku Przasnyszowi, skąd na Pułtusk pragnął się przebrać do Warszawy”.

Przybyłych gości powitała Pani Małgorzata Sobiesiak – dyrektor MBP w Przasnyszu.

Zaproszenie do głośnego czytania przyjęli wcielając się w role bohaterów „Potopu” i tworząc oryginalne interpretacje”

Waldemar Trochimiuk – Kmicic
Jan Chmielewski – Szlachcic I
Arkadiusz Siejka – Szlachcic II
Piotr Jeromin – Oficer/komendant
Bogusław Brykała – Kiemlicz
Piotr i Jan Brykałowie jakom Kurpiki
W roli narratora Bogusław Kruszewski

Profesjonalne wsparcie w prowadzeniu spotkania zapewniła nam Pani Borzenna Zembrzuska.

Publiczność wzięła udział w konkursie literackim, w którym nagrodami były egzemplarze III części Trylogii „Pana Wołodyjowskiego”. Zebrani mogli też zakupić książki autorstwa H. Sienkiewicza w atrakcyjnych cenach z pamiątkową pieczątką wydaną na tę okazję przez Biuro Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na zebranych czekała także przaśna kulinarna niespodzianka ufundowana przez właścicieli Kawiarki Ratuszowa.

Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu dziękuje za pomoc w organizacji spotkania Urzędowi Miasta, Państwu Iwonie i Robertowi Ziemskim właścicielom Kawiarni Ratuszowa, Pani Agnieszce Brykner – Dyrektor Muzeum Historycznego w Przasnyszu oraz Księgarni „Książka Polska”.


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments