Najnowszy ranking zamożności Przasnysza i powiatu przasnyskiego już dostępny!

Światło dzienne ujrzał właśnie najnowszy ranking magazynu Wspólnota dotyczący bogactwa samorządów w 2017r. Jako mieszkańcy powiatu  mamy powód do zadowolenia, jako mieszkańcy miasta Przasnysz niestety już nie.

Rankingi Wspólnoty to opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane na podstawie obiektywnych danych z GUS pod kątek kilku aspektów.

 

Powiat Przasnysz

To co zaskakuje najbardziej to nieoczekiwany awans powiatu przasnyskiego z 35. miejsca na trzecie. Według specjalistów wpływ na skokowy wręcz wzrost zamożności powiatu przasnyskiego miała przede wszystkim działalność dwóch powiatowych stref ekonomicznych w Sierakowie koło Przasnysza (306 ha) oraz pod Chorzelami (140 ha). Powiat włożył wiele pracy w ich utworzenie i kompleksowe uzbrojenie w infrastrukturę.

Utworzenie obu stref wiązało się nie tylko z uzbrojeniem w media, ale także z doprowadzeniem linii kolejowej (17 km), gazociągu (50 km), linii wysokiego napięcia 110 kV (30 km) oraz budową sieci dróg powiatowych (ok. 50 km). Było warto – strefa w Chorzelach otrzymała tytuł „Grunt na medal” za najlepiej urządzony w Polsce duży obszar aktywności gospodarczej. Strefa w Przasnyszu zajęła III miejsce. – czytamy w raporcie.

 

Miasto Przasnysz

Niestety według raportu mniej kolorowo jest w mieście Przasnysz. Stolica powiatu odnotowała spadek aż o 36 oczek (względem 2016r.), plasując się dopiero na miejscu 148. Zamożność per capita w 2017r. wyniosła jedynie 2755,40 zł, co umiejscowiło nas za Makowem Mazowieckim (140 miejsce), Pułtuskiem (121 miejsce) oraz Mławą (83 miejsce) i Ciechanowem (76 miejsce). W rankingu miast nie powiatowych pojawiły się również Chorzele. Zajęły one 185. miejsce z zamożnością per capita na poziomie 3028,95 zł.

Pełen ranking do pobrania poniżej.

Ranking_-_Zamożność samorządów 2018

 

red.

Źródło Ranking Wspólnota
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments