Najaktywniejsi są w Gminie Przasnysz!

Aż 11 grup nieformalnych i organizacji pozarządowych z terenu Gminy Przasnysz złożyło wnioski o dotacje na działania obywatelskie przyznawane w konkursie „FIO – Mazowsze Lokalnie”. W stworzeniu i przesłaniu tych projektów pomagał Michał Helwak z przasnyskiego Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz.

W konkursie „FIO-Mazowsze Lokalnie” można było ubiegać się o 5 tys. zł na inicjatywy społeczne nieformalnych grup obywateli i rozwój młodych organizacji pozarządowych. Jego celem jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców Mazowsza w życie publiczne i pobudzenie lokalnych społeczności do działania. Do dnia zamknięcia konkursu organizatorzy otrzymali prawie 700 projektów z całego województwa. Najwięcej, 11 wniosków, spłynęło od aktywnych społeczności z terenu Gminy Przasnysz.

Jedną z nich są mieszkańcy Obręba, którzy chcą przed swoją świetlicą wiejską zbudować tradycyjny piec chlebowy. – W wybudowanym piecu będzie można wypiekać nie tylko pieczywo, ale też mięsa. To na pewno zastąpi powszechnego grilla. Dzięki temu będziemy mogli organizować więcej tradycyjnych imprez przed remizą – mówi Marianna Szczepańska, sołtyska Obręba.

Koło Gospodyń Wiejskich „Leszczynka” z Leszna planuje uruchomić we wsi chór kobiecy i kupić dla niego nagłośnienie. – W Lesznie wciąż za mało się dzieje, dlatego biorąc przykład z innych wsi, zdecydowaliśmy się na założenie chóru wiejskiego, który będzie gromadził aktywne mieszkanki. Grupa ta swój pierwszy występ dała podczas tegorocznego gminnego pikniku – „Leszczyniady”. W konkursie zajęła 4 miejsce wśród wszystkich chórów – opowiada Piotr Piechnik, jeden z inicjatorów pomysłu.

W Fijałkowie Stowarzyszenie Hodowców, Użytkowników i Miłośników Koni Kawalkada stawia na rozwój narzędzi promocyjnych swojej młodej organizacji – m.in. stworzenie strony internetowej i logotypu, który będzie eksponowany na strojach jeździeckich członkiń i członków organizacji. Koło Gospodyń Wiejskich „Szansa Mchowa” chce założyć sad antonówek, który posłuży do produkcji certyfikowanego przez Ministerstwo Rolnictwa tradycyjnego produktu – marmolady z antonówek ze Mchowa.

– Liczba złożonych wniosków była dla nas dużym zaskoczeniem. Niewątpliwie jest to zasługa lokalnych ambasadorów konkursu, którzy pomogli przy pisaniu projektów – informuje Daniel Prędkopowicz ze Stowarzyszenia „Europa i My”, współorganizator konkursu.

Jednym z Ambasadorów FIO-ML jest Michał Helwak z Fundacji Przasnyskiej, która na początku roku uruchomiła w mieście Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej. W ostatnich tygodniach przeprowadził kilkadziesiąt godzin spotkań i konsultacji z mieszkańcami Bartnik, Helenowa, Dobrzankowa, Bogatego, Wielodroża, Leszna, Oględy, Obręba, Mchowa oraz z zarządem Stowarzyszenia Kawalkada. Z kolei kluczowej pomocy formalnej  wszystkim grupom nieformalnym udzieliło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz, które udostępniło im swoją osobowość prawną. Bez tego złożenie wniosków byłoby niemożliwe. – Na wsiach najczęściej jedynymi organizacjami pozarządowymi są Ochotnicze Straże Pożarne, które mają zupełnie inne zadania, więc mieszkańcy nawet nie mają się do kogo zwrócić w takich sprawach. Dlatego pomagaliśmy im w przygotowaniu projektów i udostępnimy im konto bankowe, jeśli otrzymają dotacje – mówi Danuta Radomska, wiceprezeska Stowarzyszenia.

– Najważniejsze, że te projekty powstały. To znaczy, że mieszkanki i mieszkańcy spotkali się, przegadali wspólnie potrzeby swoich społeczności i zaplanowali jak je rozwiązać. Nawet jeśli nie otrzymają dotacji w tegorocznej edycji konkursu „FIO-Mazowsze Lokalnie”, będzie im o wiele łatwiej ubiegać się o inne środki – mówi Michał Helwak, animator z Centrum Animacji i Wsparcia i dodaje: – Spotykając się z mieszkańcami gminy w świetlicach, remizach, szkołach i prywatnych mieszkaniach, widziałem, jak wiele energii i zapału mają. To niezwykłe ożywienie w Gminie Przasnysz, to duża zasługa osób z warszawskiego Stowarzyszenia BORIS, które od lat wspierają społeczności lokalne podprzasnyskich wsi szkoleniami i działalnością animacyjną.

Wszystkie złożone przez podmioty z Gminy Przasnysz wnioski przeszły ocenę formalną i zostaną poddane ocenie merytorycznej. – Niestety tylko około 150 najwyżej ocenionych projektów otrzyma nasze dofinansowanie – informuje Daniel Prędkopowicz. Organizatorzy planują ogłosić zwycięzców konkursu i podpisać umowy dotacyjne jeszcze w sierpniu. Grupy, które otrzymają środki, będą miały 3 miesiące na zrealizowanie swoich inicjatyw. Następna edycja konkursu odbędzie się w 2015 roku.


Michał Helwak


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments