NAGRODZENI ZA PROMOWANIE KURPIOWSZCZYZNY

Zespół KALINA i MARIA WERONIKA KMOCH – to tegoroczni laureaci Kurpików z terenu powiatu przasnyskiego. Doceniono ich za pracę na rzecz promowania Kurpiowszczyzny. Zespół Kalina i Maria Weronika Kmoch zostali nominowani przez Zenona Szczepankowskiego, starostę przasnyskiego.

Tancerze zespołu Kalina gdziekolwiek się pojawią budzą zachwyt. Są energiczni, radośni i uśmiechnięci. To mieszanka wybuchowa, której trudno się oprzeć. Kalina ma to coś! Co to takiego? Czy jest to może moment kiedy w tańcu chwytają się za ręce? Albo kiedy pokrzykują tupiąc o podłogę? Czy raczej chwila w której rzucają sobie w tańcu zalotne spojrzenia? Jedno jest pewne: między nimi aż iskrzy. Widać, że to miłość do tańca. Tę pasję doceniono po raz kolejny, tym razem podczas przyznawania Kurpików, czyli nagrody Mirosława Grzyba, prezesa Związku Kurpiów.

Nagroda wręczana jest za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i pracę na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu kurpiowskiego.

Podczas uroczystej gali zorganizowanej 4 kwietnia nagrodzono dwanaście osób i instytucji.

Jedną z nagród za promowanie regionu otrzymała Maria Weronika Kmoch, stypendystka powiatu przasnyskiego. Laureatka jest studentką II roku studiów magisterskich w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Wychowała się w Jednorożcu. Hobbistycznie zajmuje się badaniem historii Kurpiów oraz powiatu przasnyskiego. Prowadzi blog „Kurpianka w wielkim świecie”. Jest laureatką programów stypendialnych, m.in. Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich. Otrzymała Medal im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego. Była prelegentką na wielu konferencjach. Jest entuzjastką i miłośniczką historii Kurpiów. Napisała książkę pt. „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec”, która została wydana dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.

 


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments