Nadleśnictwo Przasnysz: ODNOWIENIE KRZYŻA

Na terenie leśnictwa Rycice odbyła się uroczystość Odnowienia Krzyża wzniesionego 23 maja 1913.

19 października br. pracownicy Nadleśnictwa Przasnysz wraz z właścicielem Zakładu Usług Leśnych Panem Janem Moskalikiem wzięli udział w uroczystości Odnowienia Krzyża. W uroczystości udział wziął proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Krzynowłodze Wielkiej ks. kan. Kazimierz Wójcik oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Wielkiej na czele z Panią Dyrektor Henryką Tomaszewską. Odnowiony Krzyż znajduje się na terenie leśnictwa Rycice w oddz. 378 a przy drodze powiatowej Przasnysz – Chorzele (tzw. Trakcie Królewieckim).

Stary krzyż był w bardzo złym stanie i groziło mu przewrócenie. W związku z tym Nadleśnictwo Przasnysz wraz z właścicielem Zakładu Usług Leśnych Panem Janem Moskalikiem postanowiło go odnowić. Krzyż został wykonany przez Pana Andrzeja Kuligowskiego z Mącic z drewna modrzewiowego jako replika starego krzyża.

W trakcie uroczystości nadleśniczy wspomniał historię tego miejsca, które przed wojną należało do Rodziny Dębskich, fundatorów krzyża z 1913 roku zwanego przez miejscową ludność „Jasną Figurą”. Nazwa pochodzi od koloru niebieskiego jaką był pokryty krzyż, wzniesiony pomiędzy własnością lasów prywatnych a rządowych. 19 października 2016 roku pod krzyżem został zamurowany „List do potomnych”. Po odsłonięciu i poświęceniu nowego krzyża, zgodnie z tradycją chrześcijańską dokonano spalenia szczątek starego krzyża.

Miejsce to przez 103 lata było symbolem historii tego terenu, miejscem spotkań i modlitw okolicznej ludności. Mamy nadzieję, że pozostanie tak przez następne lata.

Danuta Szydlik


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments