Na co warto zwrócić uwagę decydując się na zakup AC?


Do wielu kosztów związanych z posiadaniem samochodu doliczyć należy ubezpieczenie AC. Polisa ta nie jest obowiązkowa, jednak coraz więcej  osób decyduje się na nią. Każda polisa na pierwszy rzut oka wygląda tak samo. Jednak, gdy zaczynamy się zagłębiać, okazuje się, że jedne obejmują prawie wszystko, inne zaś niewiele zdarzeń. Dlatego przed podpisaniem umowy, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, co tak naprawdę będzie w polisie oraz obsługę agenta przy zawarciu ubezpieczenia i  w trakcie jego trwania, a nie tylko na wysokość składki.

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup AC?

Udział własny to wartość, którą ubezpieczony zobowiązuje się pokryć z własnej kieszeni przy likwidacji szkody. Jeżeli udział własny wynosi 500 zł, to o tyle mniej pieniędzy zakład ubezpieczeń zwraca ubezpieczonemu.

Amortyzacja części to zużycie procentowe związane z wiekiem pojazdu i waha się w granicach od 15% do nawet 50%, np. za wymianę uszkodzonego zderzaka w 5-letnim aucie wypłata odszkodowania zostanie pomniejszona o 25 % zużycia oryginalnego zderzaka.

Sposób likwidacji szkody – ubezpieczyciele proponują dwa warianty likwidacji szkody. W wariancie serwisowym pojazd zostanie naprawiony w autoryzowanym  zakładzie mechanicznym a wysokość odszkodowania będzie uzależniona od kwoty, na jaką będzie opiewać faktura. W przypadku kosztorysu, odszkodowanie jest ustalane i wypłacone ubezpieczonemu na podstawie przeciętnych cen rynkowych materiałów i części zamiennych oraz szacowanej robocizny zakładów naprawczych.

Zakres ryzyk – jeśli klient kupuje ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, może spać spokojnie. Jeśli jednak sięga po polisę, w której rodzaje ryzyka zostały nazwane, aby mógł liczyć na wypłatę odszkodowania, musi zajść jedno z wymienionych zdarzeń. Należy, więc sprawdzić czy objęte będą zdarzenia nietypowe, a jednak często spotykane, np.

– zniszczenie lakieru przez gałęzie drzew, wywołane wiejącym wiatrem
– zniszczenie lakieru przez ptaki, koty
– rozlana farba, przeznaczona do malowania pokoju, przewożona w bagażniku

– przegryzienie kabli przez gryzonie.

Udział własny, amortyzacja, system likwidacji szkód są dobrowolne – oznacza to, że można je wykupić. Składka za ubezpieczenie jest wtedy wyższa. Warto jednak przemyśleć, czy taka oszczędność na składce jest warta późniejszych ewentualnych wydatków w przypadku kradzieży pojazdu lub wypadku.Może ci się spodobać również
Komentarze
Loading...